A A+ A++

Kolejowa 11 zaprasza do udziału w warsztatach fotografii otworkowej. To pierwszy krok w wyjątkowym projekcie o Zielonce z trochę innej perspektywy.

Fotografia otworkowa to technika, w której do zrobienia zdjęcia używa się aparatu nieposiadającego obiektywu. Tzw. camera obscura wykorzystuje najprostszą, a jednocześnie jedną z najciekawszych form artystycznego wyrazu. Aparatem może być pudełko po zapałkach, pudełko na buty albo nawet całe pomieszczenie.

O projekcie:

Kapliczki to ważna część historii i architektury  miasta. Dlatego też w ramach projektu zebrane zostaną historyczne materiały o nich (źródło stanowić będą książki, katalogi, internet). Wspólnie wybierzemy się również na spacer, podczas którego wybierzemy kapliczki i zrobimy im zdjęcie. Zdjęcia posłużą do przygotowania wystawy poświęconej zielonkowskim kapliczkom oraz kalendarza na przyszły rok.

Warsztaty odbędą się 13 i 14 maja, w godzinach 12:00 – 15:00. Przez dwa dni poznamy podstawy fotografii analogowej i otworkowej oraz stworzymy własne aparaty.

W kolejnym etapie wybierzemy się razem z nowo powstałymi narzędziami na spacer fotograficzny szlakiem Zielonkowskich Kapliczek Przydrożnych.

Na spacer zapraszamy 20 maja, w godzinach 12:00 – 15:00. Następnego dnia, 21 maja nauczymy się z kolei wywoływania zdjęć w ciemni, którą sami stworzymy.

Efekty wspólnej pracy będą bazą do przygotowania wystawy fotografii i opracowania kalendarza na 2024 rok.  – informuje organizator

Dlaczego taki temat?

Kapliczki przydrożne to część miejskiej małej architektury, należą do polskiego folkloru, są ozdobą oraz symbolem wiary starszych pokoleń. Stanowią także część krajobrazu i pełnią wiele funkcji, są znakami religijnymi, społecznymi i kulturowymi. Mają niesamowite formy, różne style architektoniczne, zależne od regionu i okresu, w którym powstawały. To zdecydowanie interesujący temat dla fotografii analogowej. Na ten temat spojrzeć można z wielu ciekawych perspektyw.

Warsztaty poprowadzi Tomasz Płatek, który pasjonuje się fotografią analogową. Do tworzenia swoich dzieł stosuje najszlachetniejsze techniki, rzadko już spotykane pośród artystów. Na fotografiach Tomasza Płatka znajdziemy piękno i zagadkową brzydotę stolicy, jej młodość i starość, schludność i brud…

Swoje doświadczenie zawodowe szlifował biorąc udział w warsztatach takich mistrzów jak: Bogdan Konopka, Paweł Żak czy Tomasz Tomaszewski. Wykładał cyfrową obróbkę zdjęć między innymi w ZPAF i Wyższym Studium Fotografii Narodowego Centrum Kultury oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, przeznaczone są one dla osób w wieku powyżej 16 lat. Maksymalna liczba uczestników to 15 osób. Zapisać się na warsztaty można na dwa sposoby:
* on-line: https://forms.office.com/r/fUtj7S5ipc
* lub telefonicznie pod numerem 537 389 524.

Źródło: UM Zielonka

Więcej informacji z Zielonki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMetallica Symfonicznie w sali ROK (zdjęcia)
Następny artykułОкупанти хочуть депортувати до РФ дітей з Горлівки – ЦНС