Łącznie 10 koncepcji na proklimatyczną zmianę zostało wybranych do dalszych działań w ramach ostatniego Pomysłu na Miasto UrbanLab Gdynia. Trzy z nich zostaną przetestowane w Gdyni, a wszystkie będą udostępnione w otwartym katalogu dla organizacji i samorządów zainteresowanych wdrożeniem w swojej społeczności.
Pomysł na Miasto to narzędzie partycypacji i testowania procesów społecznej zmiany. W otwartym naborze zbiera on inicjatywy warte przetestowania i wdrożenia w mieście. W ostatniej edycji poszukiwane były pomysły ukierunkowane na łagodzenie i adaptację do zmian klimatu – czyli wyzwaniu, na którym koncentrowały się ubiegłoroczne działania UrbanLab Gdynia (Laboratorium Innowacji Społecznych), w ramach którego realizowany jest Pomysł na Miasto.
Do ostatniego Pomysłu na Miasto zgłoszonych zostało 17 koncepcji. Do dalszych działań wybrano 10 z nich. Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów to 90 tysięcy złotych.
Pomysły, które trafią do inkubacji, testowania i upowszechniania:
– Społeczności sąsiedzkie dbają o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie
Program edukacyjny dla społeczności sąsiedzkiej dot. zieleni i działań proekologicznych, dający wiedzę i umiejętności potrzebne do działań podejmowanych wspólnie z sąsiadami zamieszkujących zabudowę wielorodzinną (przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe) oraz realizacja pomysłu sąsiedzkiego na wspólną zieleń w pobliżu zamieszkania.
– „Bądź EKOist(k)ą w Gdyni – nakręć siebie i innych” – akcja w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie gdyńskim
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, przypadającego na dzień 22 kwietnia, gdynianie i gdynianki stworzą film, w którym pokazują jak przyczyniają się do działań proekologicznych i motywują innych do zmiany swoich codziennych nawyków na rzecz klimatu. Akcja ma poszerzyć świadomość ekologiczną i zaprosić innych do włączenia się w działania proekologiczne.
– Stworzenie bioróżnorodnej przestrzeni między blokami – włączenie sąsiadów do działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu – studium przypadku
Stworzenie społecznego ogródka na Działkach Leśnych we współpracy z sąsiadami. Założeniem pomysłu jest organizacja bioróżnorodnej przestrzeni między blokami. Miejsca przyjaznego naturze oraz przestrzeni nawiązywania więzi sąsiedzkich. Założeniem pomysłu jest również obserwacja tego procesu przez badacza (socjologa, psychologa społecznego).
Szczegółowe informacje o pozostałych pomysłach dostępne są na stronie internetowej urbanlab.gdynia.pl.
Pomysł na Miasto jest częścią zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS