A A+ A++

14 lutego br. W Wieży Ciśnień odbyło się Lokalne Forum Międzysektorowe. Pretekstem do jego organizacji była ponad trzymiesięczna praca zespołu roboczego złożonego z osób reprezentujących trzy sektory: samorząd, biznes i organizacje pozarządowe. Zespół projektował Zieloną Innowację, czyli lokalne rozwiązanie wyzwania ekologicznego. Dzięki tej współpracy powstał projekt pn. “Park Chrobrego – nowe trasy edukacyjno-sensoryczne”. Lokalne Forum zrealizowano pod hasłem “Miasto przyjazne mieszkańcom”.

Wydarzenie otworzyli zastępcy burmistrza Lęborka Jerzy Pernal i Teresa Ossowska Szara. Podczas wydarzenia odbyła się debata na temat miasta przyjaznego mieszkańcom i roli współpracy międzysektorowej na rzecz zielonych zmian. Martyna Nagórska, planistka z NANU Partycypacja, podzieliła się dobrymi praktykami z zakresu projektowania miasta przyjaznego mieszkańcom. Dyskusję poprowadził dziennikarz radiowy Filip Jędruch. O przykładzie dobrej praktyki współpracy lokalnej pomiędzy Fundacją UP Foundation a przedsiębiorstwem Farm Frites Poland opowiedziała Natalia Siuda- Piotrowska. Goście wydarzenia mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem Wieżę Ciśnień w tym jej wystawę muzealną.

Budowa unikatowej trasy edukacyjno-sensorycznej oraz infrastruktury w Parku Chrobrego to plan na adaptację kultowego miejsca w Lęborku z długą historią, o którym niektórzy mówią “diament do oszlifowania”. Pomimo, że Park Chrobrego był rewitalizowany, jest to miejsce, które ma jeszcze duży potencjał. Celem trasy jest wskazanie unikatowych cech i właściwości przyrodniczych Lęborka oraz pokazanie niezwykłych eksponatów muzeum w Wieży Ciśnień. Trasę wyznaczają dwa szlaki (szlak Szklanej Ryby oraz szlak Skarabeusza) wiodące do Ogrodu Niebieskiego Ptaka. Inicjatorzy zapraszają przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i mieszkańców do włączenia się w działania na rzecz projektu.

Zielone Innowacje w Lęborku projektowali wspólnie:

  • Katarzyna Majchrzak – Farm Frites Poland,
  • Alina Szyjut – Lęborskie Towarzystwo Oświatowe,
  • Elżbieta Rekowska-Klassa – Urząd Miejski w Lęborku
  • Janusz Pomorski – Urząd Miejski w Lęborku,
  • Jarosław Litwin – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku,
  • Alina Fegler-Kotkiewicz – Stowarzyszenie Eduq,
  • Andrzej Sułkowski – mieszkaniec, aktywista, przedsiębiorca,
  • Marzena Engel – Regionalne Centrum Młodzieży,
  • Wojciech Kiedrowicz – Farm Frites Poland,
  • Alicja Krzyżanowska – Stowarzyszenie Eduq,
  • Aneta Gąska – Społeczne Liceum Ogólnokształcące,
  • Lucyna Dziecielska – mieszkanka, rolniczka, przedsiębiorczyni.

Projekt Zielone Innowacje jest już realizowany w gminie Gdańsk, Żukowo, Pruszcz Gdański i w mieście Lębork. Wkrótce ruszy rekrutacja w Malborku i gminie Kościerzyna.

Projekt “Dialog i współpraca motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie” realizowany jest przez Fundację Inicjowania Rozwoju UP Foundation z Gdańska. Organizacja ma jedenastoletnie doświadczenie w budowaniu relacji między środowiskiem samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Działania fundacji pozwalają tworzyć partnerstwa na rzecz wyzwań społecznych i ekologicznych.

Więcej o projekcie: www.forumrozwoju.org.pl/zielone-innowacje oraz na Facebooku Zielone Innowacje: www.facebook.com/ZieloneInnowacje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЄС представив десятий пакет санкцій проти Росії: вдарять по кремлівських пропагандистах і не тільки
Następny artykułW co zainwestować 50, 100 i 500 tys. zł? W pilates, w Metaverse i SI, albo we franczyzę