A A+ A++

V Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej była 2 lipca tematem rozmowy przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej z bp. Tadeuszem Lityńskim.Spotkanie odbyło się w Domu Biskupim w Zielonej Górze.

V Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej rozpocznie się 14 sierpnia w Zielonej Górze, a zmierzać będzie do Glasgow w Szkocji. Najpierw jednak pielgrzymi kilka dni wędrować będą do niemieckiego Forst.

Polskie etapy pielgrzymki patronatem objęli bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła rzymskokatolickiego i bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. – Pierwszym punktem pielgrzymki będzie uroczysta inauguracja. Spotykamy się 14 sierpnia na nabożeństwie ekumenicznym z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego i bp. Waldemara Pytla, które odbędzie się w kościele parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze – tłumaczy ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie.

– Chcemy błogosławić pielgrzymom, którzy z tego nabożeństwa od razu pójdą w pierwszy etap podróży – dodaje.
Jak będzie wyglądała dalsza trasa? – Naszym głównym celem jest Forst, gdzie przekażemy naszą pielgrzymkę z granicy polskiej na granicę niemiecką – mówi ks. Marek Bożek z parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze, koordynator trasy.

– Wyruszymy z Zielonej Góry, następnie noclegi mamy w Świdnicy, w Brzeźnicy i w Żaganiu, gdzie odbędzie się także taka nasza wspólna debata nad sprawami klimatu, a z Żagania wyruszymy do Tuplic, gdzie następnego dnia chcemy już przejść do miejscowości Forst, skąd zacznie się o wiele dłuższy etap u naszych zachodnich sąsiadów – dodaje.

Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej to inicjatywa związana ze szczytami klimatycznymi ONZ od szczytu w Paryżu. – Tegoroczna wyrusza z Zielonej Góry, dlatego że trzecia pielgrzymka odbyła się z Bonn do Katowic, bo wtedy szczyt klimatyczny odbywał się w Katowicach. Kolejny szczyt będzie w Szkocji i dlatego tym razem z Polski, właśnie z Zielonej Góry, wyruszy pielgrzymka – tłumaczy ks. Giemza.

– Zapewne kilkanaście, kilkadziesiąt osób przemierzy całą trasę, a w niektórych miejscach będą dołączać się różne grupy na jeden lub kilka dni. Mamy nadzieję, że na naszym polskim odcinku dołączą do nas osoby, które chcą razem z nami modlić się i są zatroskane o to, co się dzieje z naszym klimatem – dodaje.

Jak tłumaczy ks. Giemza, na pielgrzymce chrześcijanie różnych wyznań i krajów spotykają się, aby ukazać swe zaangażowanie na rzecz ochrony stworzenia. – Jako chrześcijanie, patrząc na zmiany klimatyczne, widzimy w tym dewastację Bożego stworzenia i chcemy temu w jakiś sposób się przeciwstawić. Chcemy też powiedzieć, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co Pan Bóg nam powierzył – mówi.

Tę opinię podzielają też katolicy. – Kościół tam, gdzie sprawa dotyczy szacunku dla stworzenia, szacunku dla ziemi, a właśnie ta pielgrzymka wpisuje się w ten szacunek, jak podkreśla to zresztą papież Franciszek, ma obowiązek się włączyć w takie dzieło – mówi bp Tadeusz Lityński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Nie tylko jednak patronować, ale też podejmować działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska, oraz takiego życia w codzienności, które będzie miało szacunek do każdego stworzenia. Dlatego to naturalne, że wspólnota diecezjalna chce wziąć udział w tym wydarzeniu – dodaje.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiał być pierwszy sparing Radomiaka, była treningowa gierka
Następny artykułIrlandia: manifestacje w obronie życia