A A+ A++

Ogród dla skrzydlatych przyjaciół członkowie Stowarzyszenia Zielona Dębica i zaprzyjaźnieni z nimi mieszkańcy miasta zasadzili w ubiegłą sobotę. Na tym jednak nie poprzestają i już rozpoczynają kolejny projekt.

Przed nimi kolejne działania proekologiczne, których celem jest poprawa stanu środowiska w Dębicy. Na drzewach chcą zawiesić budki lęgowe dla ptaków.

Już dawno zauważyli bowiem, że w Parku Skarbek-Borowskiego brakuje podszycia, które mogłoby posłużyć skrzydlatym za miejsce do zakładania gniazd. Nie ma tam także budek, a ptaki nie znajdując miejsca lęgowego dla siebie opuszczają ten park.

Podczas spacerów ornitologicznych, które organizuje Zielona Dębica, zostały też poczynione znacznie bardziej szczegółowe obserwacje. Wynika z nich, że w parku jest obecnie 31 gatunków ptaków, które tworzą ponad 220 par. Najwięcej jest gawronów, ale są także mniejsze gatunki, takie jak zięba, kos, kapturek, grzywacz czy bogatka.

Przedstawiciele stowarzyszenia chcąc działać wielotorowo. Żeby zatrzymać w Parku Skarbek-Borowskiego ptaki będą już tej jesieni próbować odbudować podszycie. Zanim jednak to się rozwinie, żeby z powrotem ściągnąć inne gatunki, chcą powiesić 40 budek lęgowych. Będą one różnego typu i wielkości, by zmieściły się w nich zarówno sikorki, jak i szpaki, dzięcioły i muchołówki.

– Budki już mamy i chcemy z Twoją pomocą je sfinalizować. Każda jest oznaczona, aby podczas czyszczenia prowadzić obserwacje i badania. Chcemy je powiesić przed zimą w odstępach 20-30m, na wys. 3-4m – można przeczytać w apelu o pomoc.

Dlatego proszą wszystkich, którym los ptaków nie jest obojętny, by wsparli akcję nawet drobną kwotą. Można to zrobić wchodząc na stronę pomagam.pl/86emdt.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne testy na HIV, HCV i kiłę w Mysłowicach – sprawdź, dlaczego warto się zbadać!
Następny artykułJKS Jarosław trzyma fason. Orzeł Przeworsk i Sokół Sieniawa coraz niżej