A A+ A++

Reklama

Karta pojazdu jest poprzednikiem bazy CEPIK 2.0. Jest to osobny dokumentem dla każdego auta. Polski parlament wprowadził kartę pojazdu 30 czerwca 1999 r. w odpowiedzi na wiele nieuczciwych praktyk dealerów samochodowych.

Do czego służy karta pojazdu?

Dowód rejestracyjny ze względu na swoją strukturę oferuje dość ograniczone możliwości wprowadzania dodatkowych informacji. Najczęściej znajdują się w mim informacje o haku lub instalacji LPG. Brak w nim informacji o poprzednich właścicielach lub istotnych zmianach konstrukcyjnych. Mogą one za to znaleźć się w Karcie Pojazdu. Dokument ten należy przekazać każdemu kolejnemu właścicielowi. Jeżeli został on wydany, a Ty go nie otrzymałeś od poprzedniego właściciela, możesz mieć problem z zarejestrowaniem pojazdu.

Reklama

Dlatego tez Kartę Pojazdu najlepiej trzymać w domu, gdyż nie będzie ona potrzebne podczas kontroli drogowej i nie przyda się przy ubezpieczaniu samochodu. To swego rodzaju zabezpieczenie przed złodziejami, którzy bez niego nie sprzedadzą i nie zarejestrują samochodu.

Zgubiona karta pojazdu – co robić?

Jeśli właściciel zgubi kartę, może nadal korzystać z samochodu, problemy pojawią się dopiero przy jego sprzedaży. Zagubioną kartę pojazdu można odzyskać. Możliwe jest wyrobienie jej duplikatu. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji, który ją wydał i złożyć wniosek o nowy dokument. Wniosek, jaki trzeba wypełnić, jest bardzo prosty, dlatego nikt nie będzie miał z nim problemu.

W jego górnej części znajduje się miejsce na dane właściciela i ewentualnego współwłaściciela pojazdu. Wystarczy wpisać swoje imię, nazwisko i miejsce zamieszkania. Następnie właściciel samochodu przechodzi do głównej części wniosku, gdzie wyjaśnia, dlaczego chce otrzymać duplikat utraconej karty pojazdu, czyli dlaczego o to wnioskuje. Musi też określić markę samochodu i podać jego numer rejestracyjny.

Konieczne jest także dołączenie do wniosku wymaganych załączników. Są to:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • oświadczenie właściciela samochodu,
  • informacje o tym, kto wydał utraconą kartę pojazdu. Może to być wydział komunikacji, producent lub importer pojazdu.
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty w wysokości 75,50 zł.

Jeżeli inna osoba ubiega się o kartę pojazdu w imieniu właściciela samochodu, musi mieć jego pełnomocnictwo. W zależności od zasad panujących w danym wydziale komunikacji duplikat karty możesz otrzymać od ręki lub będziesz musiał na to poczekać. Ustawowo  przewidziany jest czas do 30 dni, na wydanie takiego dokumentu.

Zagubienie Karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego

Jeśli trzymasz wszystkie dokumenty związane z pojazdem w portfelu lub w samochodzie, możesz je wszystkie jednocześnie zgubić, na przykład w przypadku kradzieży.  Utratę dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu należy zgłosić w urzędzie i uzyskać ich kopie. Ubieganie się o nowy dowód rejestracyjny wymaga nieco więcej wysiłku od właściciela samochodu niż zdobycie duplikatu karty pojazdu.

Oprócz wypełnionego i podpisanego w urzędzie wniosku i dowodu osobistego potrzebujesz również:

  • tablic rejestracyjnych,
  • wyciągu z rejestru badań technicznych,
  • polisę OC,
  • Oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego

Po złożeniu kompletnego wniosku otrzymasz duplikat dowodu.

Zagubiona karta pojazdu. Podsumowanie

Utrata karty pojazdu zdarza się rzadko, a gdy już się przytrafi w szybki i łatwy sposób, można uzyskać jej duplikat. Tak samo łatwo możesz kupić ubezpieczenia LINK4. Wystarczy, że wejdziesz na stronę LINK4 lub skorzystasz z pomocy agentów współpracujących z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDosyć “kultury harówki”! Zjawisko “cichej rezygnacji” coraz bardziej obecne na rynku pracy w Polsce
Następny artykułKolejny kraj już za kilka dni wprowadza euro – kto straci a kto zyska na tej zmianie?