Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, która automatycznie nakaże debatę na forum Zgromadzenia za każdym razem, gdy stały członek Rady Bezpieczeństwa skorzysta z prawa weta. Celem rezolucji jest wywarcie presji, by ograniczyć korzystanie z weta, zwłaszcza przez Rosję.
Do przyjęcia rezolucji zgłoszonej przez Liechtenstein doszło bez rejestrowanego głosowania ze względu na przytłaczające poparcie dla dokumentu, do którego ostatecznie dołączyło się w charakterze współautorów ponad 100 państw, w tym Polska i USA. Rezolucja była też przedmiotem rozmów w Nowym Jorku między szefami dyplomacji Polski i Liechtensteinu jeszcze w marcu. Przeciwko przyjętemu dokumentowi była m.in. Białoruś.
SUKCES! Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło KONSENSUALNIE rezolucję, której współautorem była Polska @PLinUN zmieniającą zasady procedowania weta w ONZ – więcej praw otrzymały wszystkie państwa członkowskie ONZ, blokowanie prac ONZ przez weto ograniczone! pic.twitter.com/quGHjW9dCe
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) April 26, 2022
– Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło KONSENSUALNIE rezolucję, której współautorem była Polska, zmieniającą zasady procedowania weta w ONZ – więcej praw otrzymały wszystkie państwa członkowskie ONZ, blokowanie prac ONZ przez weto ograniczone! – napisał na Twitterze ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Zełenski w ONZ: Rosja zmienia prawo weta w prawo do zabijania
2022.04.05 18:43
Przyjęcie dokumentu oznacza, że po każdym użyciu weta przez jednego ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Rosja, USA, Chiny, Wielka Brytania, Francja), w ciągu 10 dni przedmiot decyzji zostanie przedstawiony na forum Zgromadzenia Ogólnego, gdzie dany kraj będzie mógł wyjaśnić swój głos, a inne kraje przedstawią swoją opinię na ten temat. Nie będzie to jednak równoznaczne z uchyleniem weta.
Rezolucja została poparta w kontekście zablokowania przez Rosję rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy. Rosja, a wcześniej ZSRR, najczęściej korzystała z prawa weta, blokując w ten sposób 120 rezolucji. USA skorzystały z tego uprawnienia 82 razy, głównie w inicjatywach dotyczących Izraela.
Na tle konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wśród ekspertów i polityków rozgorzała dyskusja na temat prymatu ONZ jako organizacji odpowiedzialnej za utrzymanie pokoju międzynarodowego. Krytycy ONZ twierdzą, że organizacja ta jest niereformowalna i że należy ją zastąpić ze względu na paraliż decyzyjny, jaki ogarnia ją za każdym razem, gdy wielkie mocarstwa prowadzą wojnę. Historia pokazuje jednak, że organizacje odpowiedzialne za współkształtowanie porządku międzynarodowego powstają dopiero po konfliktach światowych.
NATO zapowiada fundamentalną zmianę strategii
2022.04.10 11:29
lp/ belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS