A A+ A++

29 grudnia amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) opublikowała informację, że Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Kuwejtowi. Wartość transakcji szacowana jest na 4 miliardy dolarów. Dokumenty przesłano już do Kongresu, który zajmie się ich weryfikacją i udzieleniem ostatecznej decyzji zezwalającej na sprzedaż uzbrojenia na Bliski Wschód.

Wówczas rozpoczną się negocjacje między przedstawicielami władz Kuwejtu a koncernami Boeing, Lockheed Martin i General Electric. W ich toku zmianie mogą ulec szacowana obecnie cena i liczba nowo pozyskiwanych śmigłowców, ale także tych modernizowanych. Kuwejt chce kupić osiem nowych AH-64E i planuje unowocześnić szesnaście AH-64D – kupionych w 2005 roku – do wersji AH-64E Guardian.

Kuwejt jest zainteresowany pakietem wyposażenia i uzbrojenia liczącym między innymi 22 nowe silniki T700-GE-701D, 36 zregenerowanych silników tego samego typu, 27 układów ostrzegających o odpaleniu pocisków rakietowych AN/AAR-57, 8 systemów celowniczo-noktowizyjnych AN/ASQ‑170/AN/AAR-11, 17 radarów AN/APG-78 Longbow, 17 cyfrowych systemów ostrzegania o zagrożeniach radarowych AN/APR-48B MRFI (Modernized Radar Frequency Interferometer).

Ponadto do bliskowschodniego państwa może trafić 18 nowych wyrzutni M299 dla pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire (oraz 4 zregenerowane wyrzutnie tego samego typu), 18 wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych Hydra 70 kalibru 70 milimetrów (i 4 zregenerowane) oraz 9 podkadłubowych działek M230E1 kalibru 30 milimetrów.

Formacja indyjskich AH-64E.
(Ministry of Defence, Government of India)

AH-64E Guardian to najnowsza obecnie wersja Apache’a. Pierwotnie miała nosić oznaczenie AH-64D Block III, ale – podobnie jak w przypadku Super Horneta – Boeing zdecydował się nadać maszynie nową nazwę, aby podkreślić wzrost możliwości bojowych. Guardian dysponuje mocniejszymi silnikami T700-GE-701D ze sprawniejszą przekładnią oraz śmigłem z nowymi kompozytowymi łopatami, co przekłada się na większą prędkość (o mniej więcej 30 kilometrów na godzinę w warunkach bojowych) i udźwig. Szczególnie ciekawą cechą AH-64E jest przystosowanie radiolokatora Longbow do wykrywania celów w środowisku morskim.

W lutym 2018 roku holenderskie siły zbrojne zdecydowały się na modernizację śmigłowców uderzeniowych AH-64D Block 2 do standardu AH-64E. Procedurą objęto dwadzieścia osiem maszyn, co kosztowało Holendrów blisko 1,2 miliarda dolarów. W maju 2019 roku Waszyngton wyraził zgodę na sprzedaż kolejnych dwudziestu czterech AH-64E do Kataru. Wraz z dodatkowym wyposażeniem śmigłowce mają kosztować 3 miliardy dolarów. Poprzednie zamówienie na taką samą liczbę wiropłatów złożono w czerwcu 2016 roku.

W lipcu podpisano kontrakt na dostarczenie dwudziestu czterech Guardianów do Maroka. Początek dostaw zaplanowano na 2024 rok. Tym samym Rabat stanie się siedemnastym użytkownikiem śmigłowców rodziny Apache i drugim – po Kairze (który w maju zdecydował się na modernizację posiadanych śmigłowców tego typu) – użytkownikiem afrykańskim. Umowa zawiera klauzulę pozwalającą na ewentualny zakup dodatkowych dwunastu AH-64E.

Zobacz też: Kuwejt nie chce wadliwych Caracali

(dsca.mil, defensenews.com)

US Army

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiedzielski: do wtorku, do godz. 18.30, ponad 14 tys. osób przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19
Następny artykułSri Lanka otwiera się na turystów. Przez koronawirusa nie była dostępna 9 miesięcy