Jak i kiedy będzie można zapisać się na szczepienie na koronawirusa? Od 15 stycznia na szczepienie będą mogli zarejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia – ci powyżej 70. roku życia. Od piątku pełnoletni obywatele będą mogli wypełnić formularz i zgłosić chęć zaszczepienia, ale to nie oznacza jeszcze rejestracji.
W środę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk przedstawił na konferencji prasowej harmonogram szczepień w pierwszym kwartale 2021 roku. Zaprezentowany harmonogram obejmuje grupy seniorów w wieku od 70 lat.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE
Kiedy zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa?
Rejestracja na szczepienie na koronawirusa oznacza, że będziemy mieli wyznaczoną datę i miejsce szczepienia. Zgłoszenie chęci zaszczepienia się to z kolei informacja dla rządzących, że jesteśmy takim szczepieniem zainteresowani i kiedy tylko nasza grupa włączona do szczepienia, dostaniemy maila z e-skierowaniem.
15 stycznia – ruszy rejestracja dla osób powyżej 80. roku życia.
Od tego dnia będzie także możliwość wypełnienia formularza zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób pełnoletnich. Będzie można to zrobić na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie. Na stronie trzeba będzie kliknąć przycisk “zgłoszenie”, wypełnić formularz i potwierdzić zgłoszenie. Każda osoba, która wypełni formularz, dostanie e-skierowanie na szczepienie w momencie, kiedy rozpocznie się odpowiedni dla niej etap.
22 stycznia – ruszy rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia.
25 stycznia – ruszą szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia w 5994 punktach.
Kto i kiedy będzie mógł się zapisać na szczepienie? Harmonogram na pierwsze tygodnie
Jak zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa?
Rejestracja na szczepienie na koronawirusa będzie prowadzona “trzema kanałami”:
– infolinia pod numerem 989; – strona internetowa pacjent.gov.pl; – osobista rejestracja w punkcie szczepień.
Na rządowej stronie www.gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa jest podzielona na województwa. Po kliknięciu w każde z nich pojawia się wykaz dostępnych punktów.
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się?KPRM
W piątek rusza rejestracja seniorów na szczepienia przeciwko COVID-19Fakty po południu
4,6 miliona seniorów
Michał Dworczyk przekazał na konferencji prasowej, że grupa seniorów powyżej 70. roku życia liczy łącznie 4,6 miliona osób, w tym osób powyżej 80. roku życia jest około 1,75 miliona, a seniorów w wieku 70-79 lat – 2,8 miliona.
Podkreślił jednak, że z grupy seniorów nie wszyscy będą mogli się zaszczepić od razu. – Ponieważ z grupy liczącej ponad 4,5 mln osób będziemy mieli szczepionki do końca marca dla 2,3 miliona osób – poinformował szef KPRM. Jak dodał, “pozostałe z tych 3 milionów osób do zaszczepienia to osoby z grupy zero, czyli około 700 tysięcy osób”.
Co ze szczepieniami w weekendy?
Pełnomocnik rządu do spraw szczepień powiedział, że każdy z punktów szczepień będzie mógł tygodniowo zamówić maksymalnie 30 szczepionek. – Oczywiście teoretycznie jest taka możliwość, że na weekend jakiś punkt będzie chciał sobie rozłożyć szczepienie i wtedy my zabezpieczymy taką możliwość. Natomiast trzydzieści dawek, czyli 30 pacjentów to jest na tyle mało, że jestem przekonany, że znakomita większość punktów będzie realizowała te szczepienia od poniedziałku do piątku, bo to i tak nie wyczerpie możliwości, które te punkty posiadają – powiedział.
Kolejność szczepień
W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. Przyjęta przez rząd strategia zakłada cztery etapy przeprowadzania szczepień:
“Etap 0”. Szczepieni: pracownicy sektora ochrony zdrowia (między innymi lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków.
“Etap I”. Szczepieni mają być: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele i pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
“Etap II”. Szczepione mają być osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie szczepione będą też osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).
“Etap III”. Szczepieni mają być przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.
Szczepionki przeciw COVID-19PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS