Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące tlenku węgla w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Nacławskiej w Kościanie.
W poniedziałek 31 maja ok. godz. 21:00 strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące obecności tlenku węgla w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Nacławskiej w Kościanie. Na szczęście strażacy nie potwierdzili obaw mieszkańców.
Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie otrzymało zgłoszenie o wydobywającym się tlenku węgla w budynku wielorodzinnym przy ul. Nacławskiej w Kościanie.
Działania straży pożarnej polegały na wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla w mieszkaniach.
W mieszkaniu nie potwierdzono natomiast obecności tego niebezpiecznego gazu.
Po wykonaniu dodatkowych pomiarów w całym budynku, na szczęście nigdzie nie stwierdzono tlenku węgla.
W zdarzeniu brały udział 3 zastępy straży pożarnej z PSP i OSP Kościan, a także Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Urządzenia, które posiadają strażacy nie potwierdziły zagrożenia. Nie wiadomo jednak co było powodem pogorszenia się stanu zdrowia domowników, którzy trafili do szpitala na badania.
Tlenek węgla (CZAD)
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
Brak sygnałów, które alarmowałyby ludzi o obecności tlenku węgla stanowi istotny czynnik, który przyczynia się do zatrucia czadem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie, osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Podobne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS