Zgaga to problem, który dotyka coraz większe grupy społeczne. Przyczyn zgagi należy upatrywać zarówno w prowadzonym stylu życia, a przede wszystkim w wysoko przetworzonej diecie, spożywaniu alkoholu, paleniu papierosów, a także w czynnikach niezależnych od człowieka, na przykład w chorobie refleksowej przełyku. Co zatem zrobić, by pozbyć się tej uciążliwej przypadłości? Poznaj domowe sposoby na zgagę.
- Zgaga – czym jest i jak się objawia?
- Najczęstsze przyczyny zgagi
- Jak zwalczyć zgagę?
- Działaj profilaktycznie, uniknij zgagi!
- Domowe sposoby na zgagę
Zgaga – czym jest i jak się objawia?
Prawidłowo działający zwieracz przełyku chroni przed cofaniem się soku żołądkowego do przełyku. Gdy jednak zwieracz nie pracuje prawidłowo, czyli zazwyczaj w przypadku choroby refluksowej przełyku, treść z żołądka wraca do przełyku, co zwykle objawia się pieczeniem i bólem, czyli zgagą. Inne typowe objawy zgagi to ból i pieczenie w okolicy mostka jednocześnie promieniujące na tylną część gardła. Często pojawia się także uczucie kwaśnego smaku w ustach oraz nudności, a także ból gardła i chrypka spowodowany podrażnieniem przełyku. Osoby cierpiące na zgagę skarżą się także na problemy z połykaniem oraz uporczywe odbijanie się. Zgadze towarzyszy także ból w klatce piersiowej nasilający się podczas leżenia oraz pochylania się.
Czas trwania zgagi jest kwestią indywidualną i waha się od kilku minut do nawet kilku godzin. Co więcej, zgaga zwykle nasila się po jedzeniu. Taka obserwacja pozwala nam zakładać, że spożywane pokarmy mają związek z pojawieniem się tego objawu. Poznajmy więc najczęstsze przyczyny jej występowania.
Najczęstsze przyczyny zgagi
Przyczyn zgagi należy upatrywać przede wszystkim w diecie. Ryzyko pojawienia się zgagi wzrasta, gdy w naszym menu znajdują się pokarmy tłuste, ostre, napoje gazowane oraz dania, których podstawą są węglowodany. Produktami, które sprzyjają pojawieniu się zgagi są: czekolada, owoce cytrusowe, czosnek, pomidory i produkty na bazie pomidorów, cebula oraz napoje z kofeiną.
Zgaga często pojawia się także u osób spożywających alkohol czy palących papierosy. Stosowanie niektórych lekarstw, m.in. doustnych środków antykoncepcyjnych czy aspiryny, może również przyczynić się do pojawienia się zgagi. Niestety, jak wskazują statystyki, zgaga jest problemem dotykającym coraz więcej osób. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych z powodu refluksu cierpi nawet 10% społeczeństwa.
Pamiętajmy jednak, że przyczyną zgagi nie zawsze musi być dieta. Zgaga może też być objawem towarzyszącym innym chorobom, m.in. cukrzycy, twardzinie czy zaburzeniom hormonalnym. Może także pojawiać się w przypadku niezdiagnozowanych alergii oraz nietolerancji pokarmowych. Zwykle zgaga występuje również, gdy cierpimy na przepuklinę rozworu przełykowego. Zgaga doskwiera także kobietom w ciąży. Przyczyna zgagi może być też bardziej prozaiczna. Zgaga może pojawić się na przykład u osób noszących za ciasną odzież lub mocno spięte paski.
Jak zwalczyć zgagę?
Nie powinniśmy się jednak martwić, gdy sporadycznie zdarzy się nam mieć zgagę. Może to przydarzyć się każdemu. Co więcej, większość przypadków zgagi można zwalczyć z pomocą dostępnych bez recepty środków zobojętniających sok żołądkowy. Są to zwykle środki ze związkami glinu, magnezu, wapnia, z lukrecją czy kwasem alginowym.
Niektórzy sięgają również po domowe sposoby na tę dolegliwość. Jeśli jednak często masz zgagę i ma ona ciężki przebieg, być może cierpisz na chorobę refluksową przełyku. W takim przypadku warto skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Jednakże, gdy zgaga pojawia się stosunkowo rzadko możesz zastosować się do tych wskazówek, by pozbyć się problemu. W pierwszej kolejności, jeśli czujesz, że masz odrobinę za ciasne ubranie, postaraj się je poluzować. Postaraj się nie leżeć, ponieważ taka pozycja może nasilić objawy zgagi. Najlepiej przyjmij pozycję pionową wywierającą mniejszy nacisk na dolny zwieracz przełyku. Kiedy kładziesz się spać, możesz znacząco zmniejszyć objawy zgagi, ustawiając wyżej poduszki.
Poleca się również przygotowywanie różnorodnych naparów, na przykład z anyżku, rumianku, z siemienia lnianego, kopru włoskiego czy kminku. Niektórzy wspomagają się jedzeniem migdałów albo piciem octu jabłkowego z wodą. Można też zastosować imbir, który od wieków służy jako remedium na zgagę i mdłości. Zastanów się nad dodaniem startego lub pokrojonego w kostkę korzenia imbiru do swoich ulubionych potraw. Przygotuj sobie herbatkę imbirową.
Inną skuteczną metodą pozbycia się zgagi jest picie roztworu wody i sody oczyszczonej. Należy jednak pamiętać, by nie stosować jej dłużej niż kilka dni, gdyż może to odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu. W przypadku zgagi można także sięgnąć po gumę do żucia, która może uporać się z kwasem żołądkowym.
Stanowczo odradza się picie naparu z mięty, gdyż – ze względu na właściwości rozkurczające – może tylko pogorszyć stan osoby cierpiącej na zgagę.
Działaj profilaktycznie, uniknij zgagi!
Zgaga jest dolegliwością, która skutecznie może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Co zatem zrobić, by uchronić się przed jej wystąpieniem? Przede wszystkim wystrzegaj się wysoko przetworzonego jedzenia. Unikaj tłustych i pikantnych potraw pełnych węglowodanów. Nie przejadaj się czekoladą i cytrusami. Nie pij dużych ilości napojów gazowanych. Pamiętaj o tym, by jeść najpóźniej trzy godziny przed snem oraz unikać leżenia po jedzeniu. Nie noś zbyt ciasnych ubrań. Ogranicz spożywanie alkoholu, kofeiny oraz palenie papierosów.
Zwróć uwagę na leki, które przyjmujesz. Żuj gumę przez pół godziny po posiłku. Jedz mniejsze posiłki. Włącz do swojej diety jabłka, ananasy, zamień kawę na herbatę.
Jeśli to nie pomoże i nadal cierpisz z powodu zgagi, udaj się do lekarza, który pomoże Ci znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Być może zgaga występująca u Ciebie to tylko objaw sygnalizujący poważniejsze choroby.
Domowe sposoby na zgagę
Poniżej znajdziesz przepisy oraz domowe sposoby, które ułatwią Ci walkę ze zgagą. Wiele naturalnych lekarstw znajdziesz w swojej kuchni.
Ocet jabłkowy z wodą
Wymieszaj dwie łyżki octu jabłkowego z 60 ml wody. Odrobina octu zneutralizuje kwas żołądkowy i zrównoważy pH jelit.
Sok ananasowy
Napij się szklanki soku ananasowego. Świeży sok z ananasa zawiera w sobie bromelinę, która wspomaga trawienie białek.
Bazylia
Żuj 2 do 3 świeżych liści bazylii, aby regulować trawienie i nautralizować kwas żołądkowy.
Herbata z cynamonem lub kardamonem
Herbaty ze zmiażdżonego cynamonu lub kardamonu mogą pomóc w pozbyciu się pieczenia związanego ze zgagą. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę zmiażdżonego lub zmielonego cynamonu/kardamonu do 250 ml wrzącej wody. Pozostawić pod nakryciem przez kilka minut, a następnie przecedzić i wypić.
Herbata z kopru włoskiego
Herbata z nasion kopru włoskiego, anyżu lub kminku może również pomóc. Dodaj 2 łyżeczki nasion kopru włoskiego (lub anyżu lub kminku) do 1 szklanki wrzącej wody. Po 10 minutach odcedź i wypij.
Imbir
Świeży imbir jest jednym z najstarszych środków na zgagę. Kiedy zaczniesz odczuwać niestrawność, połącz 1 łyżkę świeżego imbiru, 1 łyżkę soku z cytryny i 2 łyżki miodu w 1 szklance ciepłej wody i napij się przygotowanego płynu.
Zgaga to objaw, który często idzie w parze ze złymi nawykami żywieniowymi. Pokarmy, które mogą ją wywoływać to m.in. tłuste, pikantne potrawy, nadmiar czekolady, cytrusy, czosnek oraz napoje gazowane, kofeina, alkohol i papierosy. Zgaga może także sygnalizować o wiele bardziej niebezpiecznych dolegliwościach i chorobach. Zgaga pojawia się często w przypadku cukrzycy czy przepukliny rozworu przełykowego. Towarzyszy twardzinie oraz zaburzeniom hormonalnym. Pojawia się także w przypadku stosowania niektórych lekarstw. W wysoko rozwiniętych społeczeństwach zgaga zbiera coraz większe żniwo. Szacuje się, że na codzienną zgagę cierpi co dziesiąta osoba. Na szczęście, w większości przypadków zgaga ma łagodny przebieg i można zwalczyć ją lekami z apteki lub domowymi sposobami. Wiele lekarstw, dzięki którym zwalczymy zgagę, znajdziemy w naszej kuchni. Czasem wystarczy imbir, bazylia czy ocet jabłkowy, by pozbyć się przykrych dolegliwości. Zanim jednak zaczniesz odczuwać skutki zgagi, zadbaj o to, by jej uniknąć poprzez odpowiednią dietę i dbanie o zdrowie.
Bibliografia
- “https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9617-heartburn-overview”; data dostępu: 2019-08-16
- “https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-cause-heartburn”; data dostępu: 2019-08-16
- “https://ktomalek.pl/blog/najlepsze-sposoby-na-zgage/w-253”; data dostępu: 2019-08-16
- “https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/diagnose#1”; data dostępu: 2019-08-16
- “https://www.nhs.uk/conditions/heartburn-and-acid-reflux/”; data dostępu: 2019-08-16
- “https://www.byrdie.com/home-remedies-for-heart-burn”; data dostępu: 2019-08-16
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS