A A+ A++

„BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.” To informacje ze strony organizatora. Również w tym roku nasza szkoła (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie) włączyła się do tej szczytnej akcji.

Klasa 5 wraz z polonistą upamiętniła w tym roku losy powstańców warszawskich, inspirując się szczególnie książką F. Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Wydawać by się mogło, że książka niewiele ma wspólnego z powstańcami… Nic bardziej mylnego…Uczniowie pokazali swoją postawą, dyskusjami, rozmowami bliskość i przynależność do swojej małej ojczyzny. Nemeczek stał się symbolem wszystkich młodych, którym przyszło stanąć twarzą w twarz z okrucieństwem wojny. I choć w formie zabawy, my również stanęliśmy do boju o swoją małą ojczyznę. Była musztra, była bitwa na papierowe kule i dzielne oddanie dowódców w obronie strzałów na bramkę.

Hołd powstańcom oddał także Elian, który nagrał recytację utworu Juliusza Słowackiego- „Z pamiętnika Zofii Bobrówny”.

A Alan przyodział strój jednego z bohaterów „Kamieni na szaniec”.

Młodsi koledzy z klasy 4 obejrzeli spektakl pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, a następnie wykonali plakaty pokazujące, jak na co dzień można być patriotą. Na koniec wykonali piosenki o tematyce powstańczej i nagrali życzenia dla powstańców.

To nasz patriotyzm, to nasza pamięć…

Joanna Małysz i Beata Jędrzyńska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Częstochowa. Wypadek na skrzyżowaniu Lwowskiej i Dobrzyńskiej
Następny artykułZobacz największy wieżowiec Singapuru. To prawdziwa potęga architektury i ekologii