Rozpoczął się rok szkolny 2020/2021. Zgodnie ze słowami Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, dzieci w szkole nie będą miały odgórnego obowiązku noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta. Organizacja zajęć w szkołach oparta będzie o następujące punkty:
bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń
uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły
dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii.
W obecnej sytuacji kiedy istnieje możliwości wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego, dyrektorzy szkół będą obciążeni większą niż zwykle odpowiedzialnością. Mimo trudnych okoliczności w dwóch szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski, stanowisko dyrektora objęły nowe osoby.
Podczas gali inaugurującej rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół w Suchowoli, pożegnaliśmy dotychczasowego Dyrektora – Jerzego Sienkiewicza, który nadal będzie pracował w ZS i wspierał obejmującą po nim stanowisko Panią Małgorzatę Karczewską. Uczestnicząca w uroczystości Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Bożena Jolanta Jelska-Jaroś w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko i całego Zarządu Powiatu Sokólskiego wręczyła Jerzemu Sienkiewiczowi grawer z podziękowaniami i wyrazami uznania za wieloletnią
i satysfakcjonującą współpracę w okresie pełnienia funkcji Dyrektora Zespołu Szkół w Sokółce.
Podziękowaniami za zaangażowanie i wsparcie podczas wspólnych działań, za trud włożony w edukację oraz wychowanie młodzieży, a przede wszystkim za doskonałe kierowanie placówką oraz
życzeniami pomyślności, wielu sukcesów zawodowych oraz spełnienia wszystkich marzeń i realizacji planów. Nową Dyrektor Małgorzatę Karczewską Członek Zarządu powitała kwiatami i najlepszymi życzeniami na nadchodzący rok szkolny.
Po zakończeniu gali na hali sportowej uczniowie ze swoimi wychowawcami rozeszli się do klas. Wtedy mieliśmy okazję zamienić kilka słów z Dyrektor Małgorzatę Karczewską.
Czas jest trudny. Nowy rok szkolny zaczyna się jakby w nowej rzeczywistości. Czy przystępując do konkursu na stanowisko dyrektora nie miała pani obaw – jak to będzie…?
M.K.: Tak, oczywiście trzeba było brać to pod uwagę, ale ja od początku byłam przekonana, że uda nam się wystartować z tradycyjną nauką w szkole. Rzeczywiście akurat przystąpienie do konkursu i sam konkurs odbywały się w czasie, kiedy zachorowania były na najniższym poziomie i jakoś optymistycznie patrzyliśmy w przyszłość. Kiedy zaczęły się powroty z wakacji, liczba zachorowań zaczęła gwałtownie rosnąć, ale już było po konkursie, więc już nie ma wyboru :). Natomiast powiem tak, my jako szkoła dosyć sprawnie i szybko zorganizowaliśmy się do nauki zdalnej ponieważ, powiem szczerze, podpatrzyłam jak to się odbywa w innych szkołach. Przeszliśmy na nauczanie zdalne na platformie Microsoft Teams. Uważam, że to jest rewelacyjne rozwiązanie, najbliżej zbliżone do kontaktu w realu: widzimy się, słyszymy, możemy rozmawiać i na bieżąco prowadzić lekcje. Umówić się na lekcję i prowadzić spotkania w czasie rzeczywistym. W ten sposób plan lekcji jest zachowany. Oby nie, ale jeśli przyjdzie nam znowu funkcjonować w takim systemie, to myślę, że dalej te technologie będą nas wspierać.
Proszę mi powiedzieć, czy jako nowy dyrektor, planuje pani jakieś zmiany w szkole?
M.K.: Na razie ogromną zmianą, która cieszy nas wszystkich ogromnie, jest obecny remont. Natomiast następne zmiany będą nieuniknione – w związku z sytuacją demograficzną i w związku ze zmieniającą się praktycznie już, reorganizacją naszej szkoły. Jest to pierwszy rok kiedy młodzież się kształci zdobywając kwalifikacje techniczne na KKZ – Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych, a podstawę ogólnokształcącą realizuje w liceum. Która drogą pójdziemy? Jakie będzie zapotrzebowanie wśród młodzieży? Musimy nauczyć się reagować i widzieć jakie są potrzeby. Mam nadzieje, że powstanie nowa szkoła w miejsce technikum, ale na ten moment nie wiemy czy to będzie zawodówka, czy będziemy opierać się na liceum, czy będziemy starać się pozyskać tak jak szkoły sąsiednie, uczniów z zagranicy, bo też takie pomysły mamy. Bazę mamy wspaniałą, bo obecny remont dotyczy również poddasza i mamy internat, który moglibyśmy dla tych uczniów zagospodarować, mogliby tutaj u nas mieszkać. Zmiany są nieuniknione, jakie konkretnie – życie pokaże. Musimy poszukać tej młodzieży, ona jest, uczniowie są, my musimy ich zachęcić do nauki w naszej szkole.
Dziękuję serdecznie za rozmowę, życzę siły, powodzenia i sukcesów na tak odpowiedzialnym stanowisku, w niełatwych dla nas wszystkich czasach.
Patrycja A. Zalewska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS