A A+ A++

Coraz więcej firm wykorzystuje urządzenia pneumatyczne. Takie rozwiązanie niewątpliwie jest bardzo efektywne, ale też zapewnia bezpieczeństwo pracy. Warto więc je wykorzystywać. Oczywiście trzeba pamiętać, że aby osiągnąć ową efektywność trzeba stosować powietrze najwyższej jakości. Czas więc dowiedzieć się więcej na temat zespołu przygotowania powietrza.

Czasami proste rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Niewątpliwie wykorzystanie urządzeń pneumatycznych niesie ze sobą szereg korzyści. Jednak aby osiągnąć ową efektywność należy stosować  sprężone powietrze najwyższej jakości. Dobrym wyborem jest stosowanie zespołu przygotowania powietrza. Aby zapobiegać awariom czy też usterkom spowodowanym zanieczyszczonym powietrzem wytwarzanym przez kompresory i sprężarki, trzeba wykorzystywać właśnie zespół przygotowania powietrza.

Oczywiście jego parametry muszą być dopasowane do urządzeń, w których będzie stosowany. W ten prosty sposób zwiększa się nie tylko efektywność pracy, ale i bezpieczeństwo. Stacja przygotowania powietrza pełni więc niezwykle ważną rolę. Otóż oczyszcza sprężone powietrze. Warto wiedzieć, że na zanieczyszczenie powietrza wpływają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze powstają na skutek tego, że urządzenie pneumatyczne zasysa powietrze z atmosfery i zasysa je z kurzem, cząsteczkami czy innymi szkodliwymi substancjami. Czynnik wewnętrzny występuje w związku z tym, iż wewnątrz urządzeń dochodzi do wydzielania się rdzy, drobin uszczelnień, czy też oleju, co jest związane z ich eksploatacją. Pamiętajcie, że powietrze musi być nie tylko oczyszczone, ale również powinno mieć odpowiednią wilgotność.

Duże znaczenie ma też nasycenie mgłą olejową. Oczywiście jest pewien wyjątek, a mianowicie układy, w których siłowniki nie wymagają smarowania. Jeżeli jakość powietrza nie będzie dobra, to zdecydowanie szybciej dojdzie do wyeksploatowania urządzeń. Nie będą one działały niezawodnie, co rzecz jasna wiąże się z kosztami. 

Jak zbudowany jest zespół przygotowania powietrza? 

Zespół przygotowania sprężonego powietrza składa się z trzech elementów i tutaj możemy wyróżnić filtr powietrza, zawór redukcyjny i smarownicę. Ten pierwszy, a więc filtr powietrza ma za zadanie oczyścić powietrze z zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim cząstek stałych. Na tym etapie dochodzi też do osuszania powietrza. Dzięki reduktorowi powietrza można kontrolować ciśnienie na wyjściu z układu przygotowania powietrza, aż do czasu, gdy trafia do urządzenia pneumatycznego.

Należy wiedzieć, że wartość ciśnienia powinna być stała. Nie powinno więc dochodzić do skoków ciśnienia. Ostatnim elementem bloku przygotowania powietrza jest smarownica. Odpowiada ona za wytworzenie mgły olejowej. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko korodowania urządzeń, ale też powstawania wielu usterek. Dostępne są też zespoły przygotowania powietrza mniej zaawansowane technologicznie, które sprawdzą się np. dla majsterkowiczów i takie zespoły składają się z filtroreduktora oraz smarownicy.

Zasady działania układu przygotowania sprężonego powietrza są proste. Na początek powietrze zasysane jest z atmosfery, po czym zmniejsza się pojemność powietrza, które w kolejnym kroku trafia do filtra, gdzie jest oczyszczane. Podczas tej fazy wytrąca się również woda, zaś powietrze zostaje osuszone. Tak przygotowane powietrze trafia do smarownicy, która nasyca je mgłą olejową. Dopiero wtedy może trafić do urządzenia pneumatycznego. 

Dlaczego warto wyposażyć sprzęty pneumatyczne w stację przygotowania powietrza? 

Zespół przygotowania powietrza powinien być dobrany pod kątem urządzenia, gdzie będzie stosowany. Warto w tym przypadku stawiać na blok przygotowania powietrza najwyższej jakości, który zapewnia największą efektywność pracy. Trzeba zdawać sobie sprawę jak wiele korzyści płynie z wyposażenia urządzenia w stację przygotowania powietrza.

Dzięki temu, że powietrze jest najwyższej jakości nie dochodzi do korozji urządzeń czy sprzętów, zmniejsza się ryzyko usterek, ale też zapobiega się wahadłowym skokom ciśnienia. Dzięki mgiełce olejowej podzespoły są odpowiednio zakonserwowane, a dzięki temu możliwość uszkodzeń czy awarii jest wręcz zminimalizowana. Nie można zapominać, że stacja przygotowania sprężonego powietrza nie jest trudna w montażu. Tak naprawdę montaż jest szybki i niezwykle łatwy. Trzeba rzecz jasna pamiętać o tym, aby wybrać właściwy model. Pamiętajcie także o tym, jak dużą rolę odgrywa klasa czystości sprężonego powietrza.       



5
/
5
(
1

vote

)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewolucja w ataku Bayernu. Piłkarz Manchesteru United na celowniku. “Pasowałby idealnie”
Następny artykułMarek Papszun: Konflikt z Rosją jest odwieczny i będzie trwał