A A+ A++

Dowiedz się, jak rozpoznać uszkodzenie płyty głównej w komputerze, a także sprawdź, co należy zrobić w obliczu tej awarii. Czy naprawa jest możliwa, a nawet jeśli tak, to czy opłacalna? Upewnij się, że wybierasz korzystne rozwiązanie problemu.

Jak rozpoznać uszkodzenie płyty głównej?

Można powiedzieć, że płyta główna jest „sercem” każdego komputera, jednym z najważniejszych komponentów decydujących o jego wydajności. To do płyty głównej dołącza się inne podzespoły, jak pamięć RAM czy procesor. Jej usterki stanowią przyczynę gorszej pracy komputera, a nawet uniemożliwiają jego uruchomienie. Zanim jednak zaczniesz oglądać nowe płyty główne na sferis.pl, upewnij się, że awaria dotyczy właśnie tej części, a co więcej: konieczna jest jej wymiana.

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia płyty głównej?

  • Na ekranie komputera wyświetla się „niebieski ekran”, inaczej „blue screen”, BSoD.
  • Złącza HDMI lub/i USB nie działają.
  • Na płycie głównej widać ślady przepalania.
  • Z komputera wydziela się charakterystyczny zapach spalenizny.
  • Komputera nie daje się uruchomić, zacina się lub sam się restartuje.
  • Na kondensatorach płyt głównych są widoczne wybrzuszenia.

Niestety, przynajmniej część powyższych objawów może świadczyć o usterkach innych podzespołów komputera. Wielu użytkowników nie ma też dostatecznej wiedzy i doświadczenia, żeby trafnie i jednoznacznie ocenić skalę awarii. Dlatego przy wystąpieniu takich objawów jak niebieski ekran, ślady spalenizny czy notoryczne restartowanie warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem komputerowym.

Z czego wynikają awarie płyty głównej?

Istnieją różne przyczyny występowania awarii płyty głównej – od nieprawidłowej eksploatacji i konserwacji komputera, po usterki wynikające z błędów sprzętowych. Najczęściej mają one podłoże w:

  • złym montażu podzespołów,
  • przegrzewaniu się,
  • niskiej jakości wykonania i wadach fabrycznych,
  • uszkodzeniach mechanicznych i fizycznych – np. upadek lub zalanie komputera,
  • przepięciach w sieci elektrycznej.

Naprawa czy wymiana – co robić z zepsutą płytą główną?

Płyta główna jest niezbędna do pracy komputera, więc po wystąpieniu awarii trzeba podjąć konkretne działania. W zależności od przyczyny i skali usterki można myśleć o naprawie, ale tylko pod warunkiem, że jest to opłacalne finansowo. Pamiętaj, że naprawa takiego sprzętu może kosztować nawet kilkaset zł i wymagać zastosowania specjalistycznego sprzętu. Dlatego też w wielu przypadkach najlepiej obejrzeć nowe płyty główne na sferis.pl i zamówić egzemplarz o odpowiednich parametrach.

—artykuł promocyjny—


.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozmowa ze Stanisławem Urbanikiem przyjacielem prof. Franciszka Chrapkiewicza, genetyka [FILM]
Następny artykułMyślenice. Kiedy miasto śpi oni próbują je obudzić i to od siedmiu lat! Koncert na siódme urodziny Panaceum