A A+ A++

Ukraińskie siły zbrojne dokonały precyzyjnego uderzenia na lotnisko wojskowe w Dżankoju, które znajduje się na okupowanym przez Rosję Krymie – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Trzy rosyjskie rakiety uderzyły rano niemal w centrum miasta Czernihów na północy Ukrainy. Zginęło co najmniej 17 osób. BBC potwierdza, że liczba żołnierzy armii rosyjskiej, którzy zginęli w Ukrainie, przekroczyła 50 tys. Środa była 784. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 17.04.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, 27 unijnych przywódców w konkluzjach na temat Ukrainy podkreśliło konieczność szybkiego wyposażenia Ukrainy w obronę przeciwlotniczą.

Zobacz również:

Unijni przywódcy chcą zapewnić Ukrainie obronę powietrzną

Unijni przywódcy chcą zapewnić Ukrainie obronę powietrzną

Ukraińskie siły zbrojne dokonały precyzyjnego uderzenia na lotnisko wojskowe w Dżankoju, które znajduje się na okupowanym przez Rosję Krymie – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. 

Wcześniej niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia podała, że na lotnisku wojskowym w Dżankoju doszło do eksplozji, a w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o sześciu ogniskach pożarów na terenie tego obiektu. 

Na publikowanych w internecie nagraniach i zdjęciach widać, że ogień objął stosunkowo dużą część lotniska. Według relacji lokalnych mieszkańców między godziną 3 i 4 (2 i 3 w Polsce) w okolicach obiektu słychać było kilka głośnych wybuchów.

W 2023 roku za morderstwo skazano w Rosji 116 wojskowych – prawie sześciokrotnie więcej, niż przed wojną z Ukrainą. Co więcej – w niektórych przypadkach byli żołnierze i najemnicy Grupy Wagnera zabili więcej niż jedną osobę. Po decyzji Kremla, by ułaskawiać więźniów, którzy przeżyją pół roku na froncie, degeneratów na rosyjskich ulicach nie brakuje.

Zobacz również:

Rosyjscy wojskowi mordują na potęgę. Ogromny wzrost liczby wyroków

Rosyjscy wojskowi mordują na potęgę. Ogromny wzrost liczby wyroków

Chcemy wysłać sygnał, że stoimy po waszej stronie, wasze bezpieczeństwo to nasze bezpieczeństwo. Musimy pozostać zjednoczeni i zjednoczeni będziemy – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem.

W środę odbyło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem. Tematami spotkania – według Kancelarii Sejmu – były “bieżąca sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie i potrzeba dalszego wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej dla naszego wschodniego sąsiada, który mierzy się z napaścią Rosji”.

Chcemy wysłać sygnał, że stoimy po Waszej stronie – podkreślił Hołownia, cytowany w komunikacie Kancelarii Sejmu. Wasze bezpieczeństwo to nasze bezpieczeństwo. Musimy pozostać zjednoczeni i zjednoczeni będziemy – oświadczył.

Republikanie w Izbie Reprezentantów opublikowali projekt trzech ustaw o wsparciu Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku. Projekty zakładają przeznaczenie niemal 61 mld na pomoc Ukrainie, w tym w formie pożyczki, 26 mld na pomoc Izraelowi i 8 mld na wzmocnienie obrony Indo-Pacyfiku.

Jak wynika z przedstawionego podsumowania projektów oraz ich tekstu, główną różnicą nowej inicjatywy względem łącznego, 95-miliardowego pakietu przegłosowanego przez Senat w lutym jest zwiększenie kwoty na wojskowe wsparcie Izraela z 14 do 26 mld.

Niemal niezmieniona pozostaje kwota, którą USA miałyby przeznaczyć na wsparcie Ukrainy – 60,8 mld dolarów, z czego 23 mld to środki na uzupełnianie ubytków w arsenale w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 mld na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld na utrzymanie sił USA w regionie. Ponadto projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania uzbrojenia o wartości niemal 8 mld dolarów w dodatku do ok. 4 mld, które wciąż ma do dyspozycji.

Około 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy od początku wojny, uciekając przed poborem – podało Politico w artykule opisującym spadające morale w społeczeństwie ukraińskim. Osłabienie nastrojów związane jest z niewystarczającymi dostawami amunicji i niedostatecznym wsparciem Zachodu – podkreśla portal.

Zobacz również:

Politico: 650 tys. mężczyzn uciekło z Ukrainy przed poborem

Politico: 650 tys. mężczyzn uciekło z Ukrainy przed poborem

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że w piątek zbierze się Rada NATO-Ukraina, która zajmie się kwestią zaopatrzenia tego kraju w większą liczbę systemów obrony przeciwlotniczej.

O zwołanie Rady zwrócił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w związku z niedoborem amunicji i blokadą pomocy finansowej w amerykańskim Kongresie.

Do spotkania dojdzie tuż po dwudniowym szczycie UE w Brukseli, na którym przywódcy 27 krajów członkowskich będą rozmawiać na ten sam temat z Zełenskim (przewidziano połączenie zdalne z ukraińskim prezydentem).

Do 17 wzrosła liczba ofiar środowego ataku rakietowego sił rosyjskich na Czernihów na północy Ukrainy – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Czernihów. Według zaktualizowanych danych zginęło 17 osób, w tym dwie osoby zmarły w szpitalu. Oprócz tego ucierpiało 60 osób. Troje z nich to dzieci. 58 osobom udzielono pomocy psychologicznej – podały służby ratunkowe na Telegramie (https://t.me/dsns_telegram/27183).

Poprzednio informowano o co najmniej 14 zabitych.

Kolejne trzy holenderskie F-16 trafią w środę do ośrodka szkoleniowego w Rumunii. Szkolą się tam ukraińscy piloci i personel naziemny. Informację podał Reuters.

Zobacz również:

Holandia: Trzy dodatkowe F-16 do szkolenia ukraińskich pilotów

Holandia: Trzy dodatkowe F-16 do szkolenia ukraińskich pilotów

Rosjanie na froncie wyrywają się z wojny pozycyjnej i zaczynają opierać swoją taktykę na manewrze. Te bardzo złe wiadomości mają jedną konkretną przyczynę – brak dostaw sprzętu i amunicji z Zachodu. Kiedy ukraińska obrona trzeszczy w szwach, świat przygotowuje się na moment, gdy Kijów będzie musiał skapitulować. To nie jest rzeczywistość, którą chcielibyśmy oglądać.

Zobacz również:

Co po Ukrainie? Świat szykuje się na zwycięstwo Rosji

Co po Ukrainie? Świat szykuje się na zwycięstwo Rosji

Władze Rosji, próbując zachęcić jak najwięcej osób do służby wojskowej i udziału w inwazji na Ukrainę, uruchamiają tzw. pociągi agitacyjne; Moskwa kopiuje w ten sposób metody propagandowe bolszewików sprzed ponad stu lat – podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Kreml
obawia się, że plany dotyczące wiosennego poboru do wojska nie zostaną zrealizowane, dlatego sięga po wszelkie możliwe rozwiązania propagandowe, w tym te znane z zamierzchłej przeszłości. Na wagonach pociągów pasażerskich i podmiejskich, tzw. elektriczek, malowane są wyobrażenia i hasła związane z armią, gloryfikujące rosyjskie siły zbrojne – czytamy w komunikacie HUR opublikowanym na Telegramie.

Wywiad wojskowy dodał, że rosyjski resort obrony posługuje się też otwartymi kłamstwami – np. przekonuje, że status żołnierza służby zasadniczej jakoby wyklucza możliwość wysłania takiej osoby na front na Ukrainę.

Rosja nigdy nie odda Ukrainie Krymu i Donbasu – powiedział premier Słowacji Robert Fico na spotkaniu z członkami parlamentarnej komisji spraw europejskich. Jego zdaniem zasada integralności terytorialnej jest w przypadku Ukrainy tylko teorią prawa międzynarodowego.

Jeśli chodzi o prawo międzynarodowe, każdy z nas uznaje integralność terytorialną innego kraju, suwerenność, nienaruszalność granic. To ładna teoria prawa międzynarodowego. Ale mówię, że Rosjanie nigdy nie oddadzą Krymu, Rosjanie nigdy nie opuszczą Donbasu i Ługańska – oświadczył Fico.

Jego zdaniem Ukraina każdego dnia traci część swojego terytorium i brakuje jej siły militarnej.

Charkowowi grozi, że stanie się “drugim Aleppo”, jeśli amerykańscy politycy nie zatwierdzą nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy – ostrzegł mer tego miasta Ihor Terechow w rozmowie z brytyjskim dziennikiem “The Guardian”.

Terechow powiedział, że Rosja zmieniła taktykę, próbując poprzez ostrzał obszarów mieszkaniowych sterroryzować 1,3 miliona jego mieszkańców, a także pozbawić miasto dostaw energii, wskutek czego ludzie doświadczają nieplanowanych, trwających przez wiele godzin przerw w dostawie prądu.

Mer drugiego co do wielkości miasta Ukrainy podkreślił, że pakiet pomocy wojskowej USA o wartości 60 miliardów dolarów, który obecnie utknął w Kongresie, ma dla Ukrainy “kluczowe znaczenie” i wezwał Zachód do tego, by nie tracił trwającej od ponad dwóch lat wojny z pola uwagi.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w wyniku operacji specjalnej przeprowadzonej w nocy zniszczono rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-8, który znajdował się na lotnisku Kriaż w pobliżu Samary w europejskiej części Rosji.

Helikopter transportowy Mi-8 o szacunkowej wartości 10-15 mln dolarów był wykorzystywany przez wroga podczas inwazji na Ukrainę. Na pokładzie maszyny przewożono żołnierzy i uzbrojenie – czytamy w komunikacie HUR opublikowanym na Telegramie.

Ukraińska policja poinformowała, że 161 dzieci, które uznawano dotychczas za nielegalnie wywiezione przez Rosjan na okupowane tereny Ukrainy, do Rosji lub na Białoruś, odnalazło się w Niemczech. Jak powiadomiono, zidentyfikowanie tych osób było możliwe dzięki współpracy ze stroną niemiecką.

Co najmniej 13 osób zginęło, a 22 zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Czernihów; liczba ofiar może wzrosnąć – poinformował szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

Przynajmniej troje mieszkańców miasta jest uznawanych za zaginionych. Na miejscu trwa misja poszukiwawczo-ratunkowa, część osób wciąż znajduje się pod gruzami – dodał minister w komunikacie na Telegramie.

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Czernihowa na północy Ukrainy wzrosła do 10; obecnie wiadomo o ponad 20 osobach rannych – powiadomił na Telegramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

“Nie doszłoby do tego, gdyby Ukraina otrzymała wystarczające zasoby obrony powietrznej i gdyby determinacja świata w powstrzymywaniu rosyjskiego terroru była właściwa. (…) Ukrainie nie brakuje zdecydowania. Potrzeba (jednak podobnej) determinacji (ze strony naszych) partnerów” – podkreślił Zełenski.

BBC może potwierdzić, że liczba żołnierzy armii rosyjskiej, którzy zginęli w Ukrainie, przekroczyła 50 tys. – poinformował brytyjski publiczny nadawca. Dane te zebrał na podstawie własnych analiz. W drugim roku konfliktu zginęło co najmniej 27,3 tys. żołnierzy agresora. Faktyczna liczba poległych jest zapewne znacznie większa.

Stacja wraz z wolontariuszami i niezależną grupą medialną Mediazona prowadzi analizy od lutego 2022, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Zespół przegląda internet, zbierając rozproszone dane – w tym doniesienia mediów, blogi, media społecznościowe, ale też monitoruje cmentarze.

Rosja nie publikuje oficjalnych list poległych i odmówiła skomentowania informacji zebranych przez BBC. Portal stacji zastrzegł, że dane nie obejmują zgonów członków prorosyjskich ugrupowań paramilitarnych na okupowanym wschodzie Ukrainy.

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Czernihowa na północy Ukrainy wzrosła do 9; aktualnie wiadomo o 18 osobach rannych – poinformował na Telegramie p.o. mera miasta Ołeksandr Łomako.

Na miejscu zdarzenia trwa misja poszukiwawczo-ratunkowa – dodał szef miejskiej administracji.

Co najmniej cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Czernihów – poinformował na antenie ukraińskiej telewizji p.o. mera miasta Ołeksandr Łomako.

Szef miejskiej administracji dodał, że liczba ofiar ataku może wzrosnąć.

Trzy rosyjskie rakiety uderzyły rano niemal w centrum miasta Czernihów na północy Ukrainy; są zabici i wielu rannych, na miejscu ataku pracują służby medyczne i ratunkowe – powiadomił szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

Bardziej szczegółowe informacje zostaną przekazane później – dodał Czaus w nagraniu wideo opublikowanym na Telegramie.

Zobacz również:

Atak rakietowy na Czernihów. Są zabici i ranni

Atak rakietowy na Czernihów. Są zabici i ranni

Seria eksplozji na okupowanym przez Rosjan Krymie. Mieszkańcy publikują filmy, na których widać potężne wybuchy i pożary m.in. na wojskowym lotnisku w Dżankoju. W tej rosyjskiej bazie stacjonują między innymi eskadry śmigłowców. Pojawiły się też doniesienia, że Rosjanie rozstawili tam wyrzutnie rakiet S-300 i S-400.

Zobacz również:

Wybuchy na lotnisku na Krymie

Wybuchy na lotnisku na Krymie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłote i brązowe medale dla badmintonistów MMKS Kędzierzyn-Koźle
Następny artykułТисяча корів може піти під воду: влада Орська неспроможна впоратися із негодою