Istnieje kilka rodzajów zegarków. Wśród nich zegarek automatyczny zwraca uwagę specjalnym mechanizmem. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa zegarek automatyczny i dlaczego warto mieć taki model.
Istnieje kilka rodzajów zegarków. Wśród nich zegarek automatyczny zwraca uwagę specjalnym mechanizmem. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa zegarek automatyczny i dlaczego warto mieć taki model.
Zegarki można podzielić na kwarcowe, elektroniczne, solarne i automatyczne. Każdy z nich działa na trochę innej zasadzie, a ich mechanizmy są zasilane różnymi źródłami. Zegarek automatyczny ma szczególną wartość dla wielu pasjonatów i kolekcjonerów, a to za sprawą wyjątkowego mechanizmu, który najlepiej działa wówczas, gdy jest… często noszony. Chcesz wiedzieć jak to możliwe?
Zegarek automatyczny jest wyposażony w najprostszy mechanizm spośród wszystkich dostępnych na rynku. Jego wskazówki są wprawiane w ruch za pomocą małego wahadełka (tzw. wahnik lub rotator) umieszczonego wewnątrz zegarka. Mechanizm porusza się zawsze wtedy, gdy zegarek jest w ruchu — czyli na nadgarstku właściciela, który przemieszcza się i wykonuje różne codzienne czynności. Dzięki temu zegarek automatyczny nie potrzebuje żadnego dodatkowego źródła zasilania.
Na szczęście nie trzeba nosić zegarka bez przerwy. Zdjęty z nadgarstka, będzie działać jeszcze do 48 godzin, a to dlatego, że mechanizm funkcjonuje na zasadzie przypominającej kołyskę Newtona lub jazdę na rowerze — im bardziej „rozpędzi się” mechanizm, poddając go długotrwałemu ruchowi, tym dłużej będzie funkcjonował po odłożeniu na półkę. Aby po dłuższej przerwie ponownie uruchomić bieg wskazówek, wystarczy poruszyć kilkakrotnie zegarkiem w taki sposób, by usłyszeć charakterystyczny dźwięk pracującego wahadełka, który można porównać do cichego chrobotu.
Zegarki automatyczne mają duże grono miłośników. Ich zwolennicy podkreślają, że dużym atutem jest brak konieczności wymieniania baterii, które jest często problematyczne, oraz niska awaryjność, którą zegarek automatyczny zawdzięcza prostej konstrukcji. Dodatkową ciekawostką jest to, że wskazówka sekundnika, zamiast przeskakiwać, porusza się płynnym ruchem po tarczy. Te zalety i interesujące detale sprawiają, że mimo obecnych na rynku innowacyjnych rozwiązań, klasyczne „automaty” z łatwością dotrzymują im kroku.
Jednym z najlepszych dowodów jest szeroka oferta zegarków automatycznych. Wielu producentów ma je w swojej ofercie — znajdziemy więc zegarki automatyczne Tissot, IWC, Breitling, Atlantic, Rado, Frederique Constant i inne. Wśród nich warto zwrócić uwagę na linię Tissot T-race. To szwajcarskie zegarki, których twórcy inspirowali się wyścigami motocyklowymi oraz kolarstwem. Niektóre z modeli są nawet dedykowane konkretnym sportowcom, a wszystkie zegarki z linii Tissot T-race wyróżnia jakość wykonania, dynamizm i niezwykłe detale nawiązujące do wyścigów: motyw łańcucha rowerowego na pasku, luneta z motywem tarczy hamulcowej i wiele innych. To precyzyjne czasomierze dla wymagających, na które można patrzeć bez końca. Ważnym atutem jest też niezawodny mechanizm zegarków Tissot T-race – rzecz jasna, automatyczny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS