“Cudze chwalicie, swego nie znacie” – powiedział kiedyś znany bajkopisarz. Rzeczywiście, coś w tym jest. Bo jak wytłumaczyć fakt, że Polacy wolą polecieć setki, a nawet tysiące kilometrów od domu, żeby podziwiać atrakcję, która ma swój odpowiednik w naszym kraju? Dolnośląska krzywa wieża prezentuje się równie imponująco i równie krzywo, co ta w Pizie.
Krzywa wieża na Dolnym Śląsku. Można się poczuć jak we Włoszech
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich to jedna z największych atrakcji województwa dolnośląskiego. Nie bez powodu nazywa się ją “śląską Pizą”. Polska wieża wznosi się na wysokość 32 m, czyniąc ją najwyższą krzywą wieżą w Polsce. Jej obecne odchylenie od pionu wynosi ok. 2,14 m (w przypadku włoskiej atrakcji jest to 4,5 m).
Na szczyt ząbkowickiej wieży prowadzi 139 schodów. Z powodu braku rzetelnych podań historycznych trudno określić jej dokładny wiek, jednak eksperci są zdania, że zakończono jej budowę w 1413 roku. Wtedy miała ona funkcję dzwonnicy kościoła parafialnego pw. św. Anny i – rzecz jasna – nie była jeszcze przekrzywiona. Pierwsze odchylenie od pionu (o 1,5 m) nastąpiło dopiero w 1598 roku.
W XVI wieku wieża uległa znacznym zniszczeniom w wyniku pożaru. Mimo początkowej decyzji o rozbiórce postanowiono ją jednak odbudować. Dziś cieszy oko podróżnych i stanowi jeden z charakterystycznych punktów regionu. Po wejściu na szczyt naszym oczom okazuje się widok na malowniczą, zabytkową okolicę.
Ząbkowice Śląskie – atrakcje, których nie można przegapić
Ząbkowice Śląskie słyną jednak nie tylko ze swojej krzywej wieży. Popularnością cieszy się również Laboratorium Frankensteina. Warto bowiem wiedzieć, że niewielkie miasteczko przez wiele wieków aż do końca II wojny światowej nosiło właśnie nazwę Frankenstein, która musiała zainspirować gotycką autorkę Mary Shelley. Warto także zajrzeć do Izby Pamiątek Regionalnych z ciekawymi eksponatami, zobaczyć ząbkowicki ratusz oraz wybrać się do ruin zamku. Będąc w okolicy, polecamy także skusić się na wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku, do Twierdzy Srebrna Góra oraz Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS