Pierwszy ząb często jest bardzo oczekiwany przez rodziców. Mleczne uzębienie pojawia się w pierwszych miesiącach życia, a jego pojawienie się wiąże się z bólem i dyskomfortem. Około 6 roku życia mleczaki zaczynają wypadać, a ich miejsce zajmują zęby stałe. Jest to dość duży odcinek czasu, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.
Pojawianie się zębów mlecznych
Wiele ciekawych informacji na temat zębów mlecznych można znaleźć na stronie: Stomatologia Dziecięca Poznań. Pierwszą najważniejszą kwestią jest samo ząbkowanie. Pierwsze zęby pojawiają się mniej więcej w okolicach 6 miesiąca życia. Proces ten poprzedza rozpulchnienie dziąseł i nadmierne ślinienie się. Dziecko w tym okresie staje się także płaczliwe i marudne, ma problemy z przesypianiem nocek.
Zwykle w pierwszej kolejności pojawiają się zęby dolne – jedynki i dwójki. Następnie pojawią się ich odpowiedniki na górze. Kolejność wyrzynających się zębów nie jest oczywista. Po dwójkach powinny pojawić się czwórki, a następnie dopiero trójki.
Ząbkowanie może się rozpocząć kilka miesięcy wcześniej lub później, warto jednak pamiętać, że jeżeli po ukończeniu pierwszego roku życia żaden ząb się nie pojawił to należy zasięgnąć porady lekarza. Tego typu opóźnienia mogą być spowodowane hormonami, przedawkowaniem witaminy D lub fluoru.
Czym różnią się zęby mleczne od starych?
Jak powszechnie wiadomo zęby mleczne znacznie się różnią od uzębienia stałego. Przede wszystkim ich kolor jest znacznie bardziej biały niż zębów stałych, są one także mniejsze, dlatego między nimi często pojawiają się szpary. Kolejną kwestią są korzenie. Zęby mleczne także je posiadają, jednak są one mniejsze i cieńsze, a także są dosyć płytko usytułowane w dziąsłach. Z czasem wyrzynające się zęby stałe naciskają na te korzenie i doprowadzają do ich zaniku.
Kolejną różnicą między zębami mlecznymi a stałymi jest ich ilość. Zębów mlecznych jest tylko 20, należą do nich jedynki, dwójki, trójki, czwórki oraz piątki.
Pielęgnacja zębów mlecznych
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest właściwa pielęgnacja zębów mlecznych. Ich mycie należy wprowadzić do codziennego rytuały. Nie każdy rodzic pamięta o tym, że stan zębów mlecznych wpływa na to jak będą się rozwijały zęby stałe. Dlatego należy myć je przynajmniej dwa razy dziennie. Na początku można tego dokonać za pomocą zwyczajnego gazika nasączonego wodą lub specjalną nakładą silikonową, którą powinno się włożyć na palec.
Z czasem, gdy w jamie ustnej zacznie się pojawiać więcej zębów, należy przestawić się na szczoteczkę wykonaną z miękkiego włosia. Dlatego tak ważne jest to, aby przy wyborze nie kierować się jedynie wyglądem, ale przede wszystkim wskazaniem producentów, którzy zawsze określają daną grupę wiekową.
Do codziennej pielęgnacji zębów mlecznych warto wybrać pasty, które w swoim składzie zawierają fluor. Należy także pamiętać, że bardzo ważne jest pomaganie dziecku we właściwej higienie. Dopiero około 8 roku życia sprawność manualna jest tak rozwinięta, że można samodzielnie dbać o zęby. Dobry stan zębów mlecznych jest także związany z dbaniem o właściwą dietę najmłodszych.
Zęby mleczne pełnią bardzo ważną funkcję, należy o nie szczególnie dbać już od momentu pojawienia się pierwszego z nich. Warto także pamiętać o regularnej kontroli stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Pierwsze wizyta powinna mieć miejsce już przed ukończeniem pierwszego roku życia. Zęby mleczne wszystko, co musisz wiedzieć o mleczakach dowiedz się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS