A A+ A++

W tym roku uroczystości ku czci św. Stanisława – głównego patrona diecezji kieleckiej, odbędą się 8 maja w Żębocinie w parafii pw. św. Stanisława BM, który mógł być tutaj proboszczem. Mszy św. o godz. 12 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski, który także wygłosi kazanie.

Kult Biskupa ze Szczepanowa jest obecny w parafii (dekanat proszowicki) od stuleci, tym bardziej, że – jak głosi jedna z historycznych hipotez – właśnie tutaj, w Żębocinie, miał on być proboszczem i właśnie tutaj mógł się rozpocząć jego konflikt z Bolesławem Śmiałym.

Parafia na pewno istniała już w czasie konfliktu króla z Biskupem, a do dzisiaj są ze czcią przechowywane autentyczne relikwie Stanisława ze Szczepanowa i wciąż żywa jest wiara mieszkańców w jego posługę w Żębocinie, a przede wszystkim w duchową opiekę.

Zachował się np. oprawiony w ramki odręczny zapis sporządzony przez ks. Stanisława Podolskiego, proboszcza w Żębocinie, w 1889 roku, o następującej treści: „Podanie niesie, że reszta pnia przechowywana w izdebce, zwanej Małgorzaty izdebką – jest z drzewa, które miał własną swą ręką sadzić ks. Stanisław Szczepanowski, Biskup i Męczennik. Drzewa tego w dawnych czasach używano jako lekarstwa przeciw febrze”.

Pisze także o tym ks. Jan Wiśniewski w swojej monografii z 1917 r. („Dekanat Miechowski”, s. 285): „Jest tradycja, że kościół tutejszy powstał w 1050 roku, że św. Stanisław był przy nim proboszczem, że sadził przy nim lipy”.
Świętego i sceny z jego życia przypomina prawy ołtarz boczny.

Obecną świątynię parafialną wzniesiono w poł. XIII wieku na wzgórzu. Kościół jest gotycki, murowany, jednonawowy. Badania potwierdziły, że stanowił część warowni królewskiej. Podczas prac archeologicznych pod kościołem odkryto piwnicę średniowieczną. W swej długiej historii kościół był przebudowywany, ale we fragmentach pozostał nietknięty. Część cegły pochodzi z XIII wieku. Wśród ciekawych zabytków trzeba wymienić rzeźbę św. Anny Samotrzeciej z XIV wieku, figurę Matki Bożej Bolesnej ze szkoły Wita Stwosza, kobierzec sułtana tureckiego z bitwy pod Wiedniem. Kościół był konsekrowany 14 grudnia1614 r. przez biskupa krakowskiego Waleriana Łubieńskiego.
W Żębocinie od 1998 r. śpiewa się hymn ku czci patrona napisany przez obecnego proboszcza, ks. Krzysztofa Olszewskiego.

Mieszkańcy parafii zajmują się przede wszystkim rolnictwem. Parafia liczy 1300 osób, zamieszkałych w Grębocinie, Jakubowicach, Więckowicach, Żerkowicach, Żębocinie. To tereny na styku trzech diecezji:krakowskiej, tarnowskiej, kieleckiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogrzeb wschowskiego proboszcza śp. ks. Krzysztofa Maksymowicza
Następny artykułBądź bezpieczny – kupuj bez wychodzenia z domu