Kiedy jest pierwszy dzień jesieni? Ta meteorologiczna już się rozpoczęła, astronomiczna i kalendarzowa to tradycyjnie czwarty tydzień września. Obok tych trzech w przyrodzie mamy jeszcze jesień fenologiczną, która determinowana jest zmianami w świecie roślin. Sprawdzamy, kiedy jest pierwszy dzień jesieni. Kiedy zaczyna się jesień 2022?
Jesień w Polsce to umiarkowane temperatury powietrza z malejącą średnią dobową i czas, kiedy dochodzi do stosunkowo dużych w skali roku opadów atmosferycznych. Właściwa jesień to okres przechodzenia w spoczynek zimowy drzew, objawiający się żółknięciem liści. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni?
Kiedy jest pierwszy dzień jesieni? Odpowiedź zależy od tego, o jakiej jesieni mówimy. Okazuje się, że tych jest aż cztery. Pierwsza z nich to jesień meteorologiczna, która rozpoczęła się 1 września. Czym się charakteryzuje i dlaczego rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego?
Pierwszy dzień jesieni meteorologicznej służy meteorologom i klimatologom. Ci mogą porównywać dane statystyczne i na przykład obliczać średnie temperatury. To czas, kiedy występują coraz większe dobowe wahania temperatury, przybywa chłodnych, mglistych i deszczowych dni. Pojawiają się pierwsze przymrozki, a nawet opady śniegu.
CZYTAJ TAKŻE: Turyści przecierali oczy ze zdumienia. Nawet 775 euro mandatu
Jesień meteorologiczna, w przeciwieństwie do astronomicznej, nie jest ruchoma i zaczyna się zawsze o tej samej porze i co roku trwa do 30 listopada. To na półkuli północnej, bo na południowej pierwszy dzień jesieni meteorologicznej zaczyna się 1 marca, a kończy 31 maja.
Kiedy zaczyna się jesień 2022? W tym roku zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa jesień rozpoczynają się 23 września. Podobnie jak w przypadku kalendarzowego lata, data kalendarzowej jesieni jest niezmienna. Za pierwszy dzień jesieni uznaje się właśnie 23 września.
Kiedy jest pierwszy dzień jesieni astronomicznej? Warto wiedzieć, że jej termin jest zmienny i zależy od momentów górowania Słońca w zenicie. W przypadku jesieni mowa o góro … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS