A A+ A++

Dolny Śląsk to malowniczy region Polski, który co roku przyciąga wielu turystów. Piękne miasta, historyczne zamki i pałace, czy też zachwycające górskie krajobrazy to tylko kilka z powodów, dla których region ten cieszy się taką popularnością. Oprócz najbardziej znanych zabytków, Dolny Śląsk skrywa wiele “perełek” turystycznych, o których istnieniu nie każdy wie. Oto kilka mniej znanych atrakcji, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Wiszący most i skansenik w Tomisławiu

Wieś Tomisław położona jest w gminie Osiecznica, w pobliżu zamku w Kliczkowie. Miejsce to oferuje dwie wyjątkowe atrakcje — wiszącą kładkę oraz skansenik pana Szczepana, gdzie możemy podziwiać pamiątki po bośniackich Polakach mieszkających w tej wsi. Zabytkowy budynek w charakterystycznej dla Łużyc zabudowie szachulcowej ma co najmniej 300 lat. Pan Szczepan odkupił, a następnie wyremontował go, a dziś oprowadza on turystów po wszystkich jego izbach, gdzie mogą oni podziwiać zabytkowe przedmioty, sprzęty domowego użytku, a także narzędzia gospodarcze.

Drugą atrakcją, którą powinnyśmy odwiedzić, będąc we wsi Tomisław, jest wisząca kładka na Kwisie. Aby się do niej dostać, musimy najpierw dotrzeć do kościoła, który znajduje się w centrum wsi, a następnie skręcić za jego murem w lewo. W ten sposób dotrzemy do urokliwego podwieszonego mostu, który jest nietypową atrakcją dla turystów. 

Zobacz również: Dolny Śląsk na jesień. Gdzie warto wybrać się w czasie weekendu? 

Perła Żeliszowa

Zabytek znajduje się w południowo-zachodniej części miejscowości Żeliszów, w powiecie bolesławieckim. Budynek powstał w latach 1796-1797, najprawdopodobniej na podstawie projektu Carla Gottharda Langhansa, czyli twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Budowla do 1945 roku pełniła funkcję kościoła ewangelickiego. Po tym czasie wyniesiono z niego żyrandole, ławki, a także zniszczono ołtarz. Budynek zaczął niszczeć, do czasu, gdy zainteresowała się nim fundacja “Twoje Dziedzictwo”, która postanowiła go odratować.

Dziś Perła nosi miano Świątyni Sztuki i Światła. Organizowane są w niej liczne wydarzenia, w tym koncerty oraz opery. Miejsce to jest doceniane przez muzyków, fotografów oraz filmowców, którzy wykorzystują jego niepowtarzalny klimat w swoich artystycznych wizjach.  

Zobacz również: Magiczny klimat, wyjątkowa historia. Perła Żeliszowa – skarb ukryty na Dolnym Śląsku

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie 

To jedna z najdłuższych jaskiń w Sudetach i zarazem jedna z największych w całej Polsce. Nazwa Jaskini Niedźwiedziej pochodzi od znalezionych w niej szczątków i kości zwierząt, w tym niedźwiedzia jaskiniowego. Miejsce to ustanowiono Rezerwatem Przyrody. Można tam podziwiać doskonale zachowaną szatę naciekową, a także kości zwierząt z epoki lodowcowej. 

Jaskinia jest doskonale przystosowana do zwiedzania. Trasa turystyczna o długości niemal 400 metrów jest dobrze oświetlona i prowadzi wygodnym oraz bezpiecznym chodnikiem. Jaskinia Niedźwiedzia jest także pierwszą w Polsce jaskinią udostępnioną dla osób z niepełnosprawnością, dla których przygotowano specjalny wariant trasy,  niewymagający pokonywania stromych schodów. Zwiedzanie jaskini odbywa się w niewielkich grupach oprowadzanych przez przewodnika, a wcześniejsze zarezerwowanie biletu wstępu jest konieczne. Dla głodnych przygód udostępniona została również trasa ekstremalna, którą można przejść pod opieką członków Sekcji Speleologicznej “NIEDŹWIEDZIE”.

Zobacz rów … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkcja Skorpionów – odzyskana KIA i zatrzymany 38-latek
Następny artykułKryzys na granicy polsko-białoruskiej. Lewica chce poprawki ustawy o pomocy przedsiębiorcom