Kilkanaście dni temu rząd przedstawił program “Polski Ład”, który ma planem wyjścia z kryzysu po pandemii. W środę, rząd przedstawił 10 kluczowych obszarów, z których to w ciągu następnych 100 dni poznamy gotowe ustawy.
Jak wskazywał premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu, priorytetami na najbliższe 100 dni są:
- Kwota wolna od podatku – 30 tys. zł
- Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł
- Zniesienie limitu lekarzy do specjalistów
- Harmonogram zwiększenia nakładów ochrony zdrowia do 7% PKB
- Mieszkanie bez wkładu własnego
- Dom do 70m2 bez formalności
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
- Program inwestycji strategicznych Polski Ład
- Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego
- Program budowy małych Centrów Kopernik
Potrzebujemy pieniędzy więcej na zdrowie
Przypomnijmy, że Nowy Ład przewiduje ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej oraz sposobu jej naliczania. W wyniku tego nie tylko pracownicy, ale i przedsiębiorcy będą ją płacić według stawki 9%. Składki nie odliczymy już także w rozliczeniu podatkowym
– Jesteśmy jedynym krajem w Europie, które pozwala odliczać składkę zdrowotną od podatków. To skąd mają być pieniądze na bardzo dobrą służbę zdrowia? – wskazywał i pytał premier Mateusz Morawiecki.
Przypomniał, że rząd planuje “zniesienie limitów do specjalistów, podniesienie wynagrodzeń w ochronie, ściągnięcie specjalistów z zagranicy oraz zachęcenie tych, którzy działają na rynku prywatnym by świadczyli swoje usługi powszechnie, wszystkim Polakom”. – Poprzez różnego rodzaju mechanizmy będziemy do tego zachęcali, po to by dostęp do specjalistów był jak najszerszy – mówił.
Ryczałt korzystny dla lekarzy
Największa zmiana w Nowym Ładzie dotyczy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotąd mogli z niego skorzystać podatnicy, których przychody nie przekroczyły 250 tys. euro. W 2021 r. limit ten wzrósł ośmiokrotnie do kwoty 2 mln euro. Znacznie rozszerzył się też katalog branż mogących korzystać z opodatkowania działalności gospodarczej tą formą podatku.
– Dla wszystkich, którzy są na liniowym PIT 19% i dla tych co zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie – zastanówcie się czy nie warto przejść na ryczałt – mówił premier.
– Obniżamy stawki dla wielu kreatywnych zawodów, czy lekarzy i pielęgniarek. Ci, którzy są na 17-procentowej stawce, zmniejszamy ją do 15%. Ci, na 15-procentowej obniżamy na 12%. To w połączeniu ze składką zdrowotną, oznacza że dla grupy osób mniej zarabiających, którym nie opłaca się pozostanie na rozliczeniu według skali oferujemy ryczałt – mówił.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS