Minister zdrowia powołał zespół, który do końca marca przyszłego roku ma opracować strategię dotyczącą dalszej reformy psychiatrii. Obecnie trwa jeszcze pilotaż reformy i centrów zdrowia psychicznego, a wnioski z tego projektu zapewne posłużą do stworzenia strategii na dalsze lata.
W poniedziałek resort zdrowia opublikował zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw kontynuacji reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego
Przewiduje ono, że w skład zespołu wejdą m.in.: Przewodniczący – Dorota Olczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia oraz członkowie: Dariusz Poznański, Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia,Michał Dzięgielewski, Dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Karaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia, Marian Mackiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Ekonomiczno-Finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Wichniak, Kierownik Oddziału Dziennego III Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii; Dorota Mańkowska, Główny Specjalista Działu Standaryzacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Wydziale Świadczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Katarzyna Luchowska, Główny Specjalista Działu Raportów w Wydziale Taryfikacji, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
W pracach Zespołu mogą uczestniczyć również z głosem doradczym konsultanci krajowi, przedstawiciele środowisk eksperckich, przedstawiciele świadczeniodawców oraz organizacji pacjenckich, w dziedzinach związanych z zakresem prac Zespołu.
Zadaniem Zespołu – jak wskazano – jest “przygotowanie projektu strategii działań w opiece psychiatrycznej na lata 2022-2027”. Projekt ma zawierać “kontynuację rozpoczętej reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego”.
Zespół zakończy swoją działalność po zaakceptowaniu przez ministra zdrowia projektu, nie później niż do 31 marca 2022 r.
Pilotaż przewidujący tworzenie Centrów Zdrowia Psychicznego, który trwa od lipca 2018 r. miał zakończyć się w czerwcu 2021 roku, ale został wydłużony do końca 2022 r. Będą zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego
Centra Zdrowia Psychicznego sprawdzają się
Jak podkreślił w rozmowie z Polityką Zdrowotną prof. Marek Balicki, pełnomocnik MZ ds. reformy w psychiatrii, w czerwcu tego roku zakończył prace zespół ds. pilotażu reformy zdrowia psychicznego. Stąd powołanie kolejnego zespołu, który ma opracować projekt strategii dalszych reform w tym zakresie.
Według M. Balickiego niezbędne zmiany zostały opisane w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i w rekomendacjach opracowanych przez biuro ds. pilotażu. – Powinien być to trzypoziomowy system dla dorosłych. Na podstawowym poziomie – Centra Zdrowia Psychicznego finansowane w drodze ryczałtu. Tak jak to działa w pilotażu. Docelowo powinno ich powstać około trzystu, czyli mniej więcej jedno centrum na powiat. Docelowo powinno to być uzupełnione o programy specjalistyczne, np. ds. anoreksji, zaburzeń osobowości, bo pacjenci z tymi zaburzeniami wymagają specjalnie przeszkolonych zespołów i dobrze opracowanych programów. Potrzebne jest też kilkanaście klinik psychiatrycznych, które nadzorowałyby określoną liczbę centrów i zabezpieczałyby trzeci wysoko specjalistyczny poziom.
M. Balicki podkreśla, że pandemia dodatkowo potwierdziła sens takiego trzypoziomowego modelu. – Bardzo dobrze sprawdziły się Centra Zdrowia Psychicznego, gdzie nie nastąpiło zmniejszenie liczby świadczeń. Pandemia była takim stres testem, w którym centra wypadły zdecydowanie lepiej niż stary system – ocenia M. Balicki. Jak dodaje, “pandemia potwierdziła też, że są potrzebne programy zdrowotne, bo dla niektórych specyficznych problemów zdrowia psychicznego wynikających z pandemii, najlepszym rozwiązaniem będzie uzupełnienie tego, co robią centra przez programy zdrowotne”.
Co z finansowaniem?
Dobrze, że MZ myśli o reformie obecnego modelu ochrony zdrowia psychicznego, ponieważ problemy narastają. Oprócz zmian systemowych niezbędny będzie wzrost finansowania w tym zakresie.
Psychiatrzy alarmują, że zdrowie psychiczne młodszych i starszych Polaków po okresach izolacji jest w pogorszonym stanie. Zaś nakłady finansowe NFZ na leczenie psychiatryczne dorosłych przez ostatnie cztery lata wzrosły w niewielkim stopniu: z 1,2 mld do 1,3 mld zł. Wydatki NFZ na zdrowie psychiczne nie rosną znacząco
Polecamy także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS