Jaka była idea programu zdrowotnego wdrożonego przez ORLEN? Jak Koncern zareagował na pandemię koronawirusa? I jakie znaczenie ma „Miasteczko Zdrowia”, które w tegorocznej edycji będzie dwudniowe? O tym rozmawiamy z Agatą Górnicką, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem ORLEN SA.
Pani Dyrektor, w 2019 roku ORLEN podjął decyzję o realizacji Programu „Kompleksowej profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”, na który przeznaczy 10 mln złotych w ciągu 5 lat. Jaka była idea powołania do życia programu i jakie działania wchodzą w jego skład?
– Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem: Prowadząc działalność produkcyjną na dużą skalę, zwłaszcza w takich miastach jak Płock, gdzie mieści się nasz największy Zakład Produkcyjny, mamy świadomość, że nie pozostaje ona obojętna dla otoczenia. Czujemy się odpowiedzialni za społeczności lokalne w miejscach, gdzie zlokalizowane są nasze zakłady. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację programu zdrowotnego, który umożliwia mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego szybką i kompleksową diagnostykę stanu zdrowia. Ważnym celem projektu było wypracowanie takich ścieżek postępowania na terenie powiatu płockiego, by pacjent z najmniejszym podejrzeniem choroby, na przykład nowotworowej, miał szansę być zdiagnozowany na jak najwcześniejszym jej etapie, co diametralnie poprawia rokowania i daje szansę nie tylko na przedłużenie życia, ale całkowite wyleczenie. Stąd między innymi współpraca przy realizacji tego Programu z Narodowym Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc. Dzięki niej umożliwiliśmy m.in. pomoc nawigatorów pod numerem telefonu oraz wsparcie specjalistów w Punkcie Pomocy Palącym.
Dodatkowo organizujemy liczne działania promujące profilaktykę zdrowotną, takie jak m.in. „Miasteczko Zdrowia” oraz cykl spotkań „Powiedz TAK zdrowej przyszłości” w ramach projektu „ORLEN Dobrym Sąsiadem”. Dodatkowo wspieramy placówki służby zdrowia (zakup sprzętu medycznego), pomagamy osobom chorym, ale główny nacisk kładliśmy na profilaktykę zdrowotną. Pragniemy, aby płocczanie docenili znaczenie badań profilaktycznych, jako czynnika nie tylko poprawiającego możliwości ich wyleczenia, ale także zapobiegającego chorobom.
Na początku 2020 roku do Polski dotarła pandemia koronawirusa. Jaka była reakcja koncernu na te wydarzenia?
– AG: Razem z Fundacją ORLEN zareagowaliśmy bardzo szybko. Aktywnie włączyliśmy się w działania rządu na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa na terytorium Polski. Szybko przystosowaliśmy linie produkcyjne do produkcji płynu do dezynfekcji, przekazaliśmy darowizny na rzecz placówek służby zdrowia, a także zakupiliśmy środki ochrony osobistej, m.in. maseczki ochronne, rękawiczki, kombinezony oraz gogle medyczne. Najważniejszym przedsięwzięciem związanym z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa była budowa szpitala tymczasowego w Płocku i prawie równolegle w Ostrołęce. Szpitale modułowe zostały zbudowane w ekspresowym tempie, a następnie przekazane profesjonalnym jednostkom medycznym, jak na przykład Wojewódzki Szpital Zespolony „Winiary” w Płocku.
Pani Dyrektor, w najbliższy weekend odbędzie się już szósta edycja „Miasteczka Zdrowia”. W ciągu pięciu lat z tej oferty skorzystało kilkanaście tysięcy osób. Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że także w tym roku zainteresowanie płocczan będzie bardzo duże. Dlaczego to wydarzenie jest tak atrakcyjne dla mieszkańców Płocka?
– AG: Od początku projektu oferta bezpłatnych badań i konsultacji jest bardzo szeroka. Staramy się także, aby każda edycja „Miasteczka Zdrowia” była wyjątkowa, dostosowana do aktualnie panujących potrzeb społecznych. Na przykład pokazywaliśmy, jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnością lub oferowaliśmy porady związane z rehabilitacją po przebytym COVID-19. Dzieci, które przyszły z rodzicami do miasteczka miały zorganizowany czas: wykonywały eko-zabawki z materiałów wtórnych lub uczestniczyły w „Akademii Młodego Lekarza”. Te wszystkie działania sprawiają, że płocczanie traktują wizyty w „Miasteczku Zdrowia” jako czas na diagnostykę, ale także relaks i odpoczynek. Aby zwiększyć dostępność naszych konsultacji, tegoroczna edycja miasteczka rozłożona będzie na dwa dni. Popularność „Miasteczka Zdrowia” potwierdza kierunek obranych przez nas działań i potwierdza, że taka akcja odpowiada na oczekiwania lokalnej społeczności w szeroko rozumianym obszarze zdrowia. Świadomość społeczeństwa rośnie i mieszkańcy rozumieją, że ich zdrowie najbardziej zależy od nich samych.
Wspomniała Pani, że priorytetowym działaniem ORLENU jest profilaktyka zdrowotna. Jakie inne działania w tym obszarze są przez ORLEN realizowane?
– AG: Dobrym przykładem takich działań może być prowadzony przez Fundację ORLEN program grantowy „Zdrowie dla Płocka”. Od czterech lat dofinansowujemy organizacje i instytucje z Płocka oraz powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Projekt ma charakter edukacyjny, promujący zdrowy tryb życia, ponieważ wiemy, że najlepszą metodą w zapobieganiu chorobom jest profilaktyka. Działania naszych beneficjentów przyczyniają się do podniesienia poziomu świadomości społecznej i zachęcają do regularnych badań. Od początku istnienia programu grantowego „Zdrowie dla Płocka” staramy się odpowiadać na aktualne oczekiwania i potrzeby mieszkańców. W tym roku wiele projektów uwzględniało tematykę zdrowia psychicznego, które jest ważnym tematem w naszym kraju. W przedstawionych przez organizacje ofertach znalazły się zagadnienia związane z psychoedukacją. Działania te skierowane są do różnych grup wiekowych: zarówno dzieci i młodzieży, jak i ich rodziców czy dziadków. Mam nadzieję, że efekty czwartej edycji programu będą równie owocne jak poprzednie.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Przypomnijmy, że szósta edycja „Miasteczka Zdrowia” dla mieszkańców Płocka i sąsiednich powiatów odbędzie się 2 i 3 września br. w godzinach 10-18. W ORLEN Arenie będzie można wykonać badania i skorzystać z porad oraz konsultacji lekarzy i specjalistów.
Wkrótce „Miasteczko Zdrowia”. Z jakich badań i porad skorzystamy?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS