A A+ A++

Decyzja o zdrowym odżywianiu nie może być jednorazowym wyzwaniem obejmującym kilka lub kilkanaście tygodni. Owszem, będzie to i tak znaczące dla organizmu, jednak lepiej dla nas, jeśli na stałe zmienimy swoje nawyki żywieniowe. Zaczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem musimy odpowiednio się przygotować – przede wszystkim mentalnie. Głowa ma tu duże znaczenie!

Artykuł partnera

(Fot. mat. prasowe)

„Chcę się zdrowo odżywiać!” – od czego zacząć ?

Początki mogą okazać się trudne. Nie warto jednak poddawać się na samym początku. Odrobina chęci i motywacji może zmienić na stałe twoje nawyki żywieniowe, a co za tym idzie również stan zdrowia. Pierwszym krokiem może być oczyszczenie lodówki i szafek z niezdrowej żywności. Gotowe przekąski, słodycze, przetworzone produkty – wyrzuć bądź oddaj. Zaplanuj swoje pierwsze zdrowe zakupy. Sporządź listę i trzymaj się planu. Nie zapomnij o wodzie – warto zadbać o prawidłowe nawodnienie już od początku przygody ze zdrowym trybem życia.

Różnorodność podstawą zdrowego odżywiania

Tygodniowe menu powinno zawierać jak najwięcej zdrowych, a przy tym różnorodnych produktów. Dieta nie może opierać się na kilkunastu produktach, ponieważ wtedy nie dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników. Więcej na temat przepisów znajdziesz na jedzmy-zdrowo.pl bardzo wiele ciekawych artykułów na temat odżywiania. Na twoim talerzu codziennie powinno znaleźć się białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Przewagę jednak powinny stanowić warzywa. Dania węglowodanowe spożywaj w pierwszej połowie dnia – będą zwiększać twoją energię. Owoce natomiast lepiej spożywać osobno i również w pierwszej połowie dnia.

Jak jeść zdrowo ?

Jedz częściej, ale mniejsze posiłki. Regularność jest podstawą – organizm nie będzie robił zapasów tłuszczu na czas bez jedzenia i tym samym uregulujesz metabolizm. Łącz węglowodany z warzywami bądź białko z warzywami. Kończ posiłek przed uczuciem sytości. Nie unikaj tłuszczów – roślinne są zdrowe a przy tym niezbędne. Nie zapominaj o ziołach – świetnie doprawisz nimi posiłki a dodatkowo możesz je pic w formie naparów. Włącz do codziennych dań pestki, orzechy i nasiona. Na zakupy chodź najedzony. Kupuj produkty sezonowe, ponieważ dostarczą ci najwięcej wartości odżywczych. Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj i gryź.

Co wykluczyć z dietyn?

Nie podjadaj między posiłkami. Całkowicie wyklucz cukier i produkty wysokoprzetworzone. Ogranicz spożycie soli i pszenicy. Zrezygnuj z gotowych słodyczy – są bowiem pełne szkodliwych substancji. Te w zdrowszej postaci jedz z umiarem. Odzwyczaj organizm od deserów. Nie jedz produktów, które ci szkodzą. Przygotuj posiłek wcześniej – musi być atrakcyjny również dla oczu, a przede wszystkim smaczny.

Kiedy udać się do dietetyka?

Jeśli nie wiesz, jak skomponować swoje menu, aby dostarczyć organizmowi wszystkiego czego potrzebuje, skorzystaj z porad specjalistów dietetyków. Może się również okazać, że będziesz potrzebować suplementacji witamin i minerałów, szczególnie na początku, zanim zdrowe odżywianie wejdzie ci w krew. Dietetyk będzie mógł dostosować dietę do twojego organizmu. Weźmie pod uwagę twoje choroby, alergie i nietolerancje pokarmowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje poszukiwany gliwiczanin. Tragedia w Łabędach
Następny artykułPłyta indukcyjna czy gazowa?