A A+ A++

Korona PK „Góry Opawskie” to zupełnie nowa inicjatywa Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej. Polega ona na zdobyciu 19 wierzchołków gór i wzniesień leżących w granicach parku krajobrazowego.

Szczyty ujęte w wykazie są różnorodne. Od popularnej wśród turystów i najtrudniejszej do zdobycia, najwyższej Biskupiej Kopy, nieco niższej Srebrnej Kopy przez mniej znane szczyty takie jak Przednia Kopa, Długota, Olszak czy Kozia Góra do zupełnie zapomnianych przez turystów niewysokich wzniesień takich jak Lipowiec czy Wężowa Góra (Gajna) ukrytych w dzikim Lesie Trzebińskim.

Zdobywanie każdej górki z pewnością będzie bardzo ciekawą formą spędzania czasu. Wytrawni piechurzy szybko poradzą sobie z ich zdobywaniem. Chodzi o dobrą zabawę, obcowanie z naturą, zachwycaniem się pięknem naszego pasma, a także przede wszystkim poznawanie nowych, zupełnie nieznanych miejsc i spojrzenie na Góry Opawskie z nieco innej, niższej i może niecodziennej perspektywy. Niektóre wzniesienia to niewysokie górki, których zdobycie nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Jednak w przypadku niektórych takich niepozornych szczycików trudnością jest zlokalizowanie ich wierzchołków. Co prawda wszystkie oznaczone są drewnianymi tabliczkami w terenie, ale niekiedy nie prowadzi na nie żaden szlak, droga czy nawet ścieżka, a dostępu do nich bronią chaszcze. Przygodą będzie więc zlokalizowanie ich w terenie, z pomocą zapewne przyjdzie więc umiejętność czytania map. Warto posiadać także papierową mapę, ponieważ w wielu miejscach w naszej okolicy brak jest zasięgu.

Co trzeba zrobić aby zdobyć odznakę?

Aby zdobyć odznakę trzeba od 1 kwietnia 2021 r. zdobyć wszystkie wierzchołki ujęte w wykazie. Potwierdzeniem zdobycia jest fotografia na tle tabliczki z nazwą szczytu, które należy wysłać na adres email- Zespołu Parku Krajobrazowego w Pokrzywnej – [email protected]. Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony. Na zdobywców czekają nagrody i odznaka.

Wszak Góry Opawskie to nie tylko Biskupia Kopa. Wiedział o tym już Marek Sitko autor przewodnika „Góry Opawskie”, który w 1993 i 1999 r. wydał książkę po naszym paśmie ujmując w nim szczyty zupełnie zapomniane przez turystów. To swego rodzaju encyklopedia wiedzy i pierwsze w historii wydanie tak obszernie opisujące nasz region. Autor poświęcił sporo pracy, często pozyskując informacje także z niemieckich dokumentów. Kolejną świetną inicjatywę w latach 2007-2009 podjął Andrzej Dereń, który na łamach gazety „Tygodnik Prudnicki” stworzył cykl artykułów „Zdobywamy Koronę Gór Opawskich”. Ujął w nim 33 wzniesienia z G. Opawskich skrupulatnie je opisując i zachęcając do wędrówek. Zainspirowany cyklem artykułów z Tygodnika Prudnickiego admin tego portalu ruszył w teren, zdobył wszystkie szczyty i to był jeden z powodów postania tej strony! Na tymże portalu od 2012 r. wisi zestawienie kilkudziesięciu szczytów wraz z opisami i zdjęciami.

Troszkę liczb: w całych Górach Opawskich zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie jest około 70-80 gór i wzniesień. Po stronie polskiej liczba wzniesień wynosi około 40. W granicach parku krajobrazowego znajduje się 36 wierzchołków. W odznace ujęte jest 19 szczytów.

Więcej na stronie www.goryopawskie.eu w artykule pt. „Korona Parku Krajobrazowego Góry Opawskie – nowa odznaka”.

Dawid Przyszlak

goryopawskie.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Jestem coraz większym przestępcą”. Wszczęto nowe sprawy karne wobec Nawalnego
Następny artykułRegion. Karabinowa amunicja w stodole i pociski armatnie na polu