A A+ A++

Nagrodzony Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity dokumentalny film „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego miał w piątek 4 listopada swoją bytomską premierę.

W Bytomskim Centrum Kultury widzowie zobaczyli film o parze niezwykłych ludzi, którzy walczyli o utrzymanie swojego biznesu i związku. Po seansie odbyło się spotkanie z twórcami dokumentu.

Film o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie innym

„Lombard” to poruszający, ale i pełen humoru film dokumentalny o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Wiesiek i Jola, bohaterowie filmu to para w życiu i biznesie. Prowadzą w Bytomiu przy ul. Wytrwałych prawdopodobnie największy w Europie lombard, którego czasy świetności już dawno minęły. Biznes prowadzony przez Jolę i Wiesia z każdym dniem popada jednak w coraz większe kłopoty. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości…

Akcja rozgrywa się w jednej z dzielnic Bytomia – Bobrku, gdzie przeniesiony z centrum lombard staje się centrum życia dzielnicy. Tu każdy może liczyć na dobre słowo, pomoc lub niejednokrotnie drobne wsparcie jego właścicieli.

Obraz, który zaprezentowany został w filmie „Lombard” jest również zwierciadłem, w którym widzimy codzienne życie mieszkańców miast dotkniętych zmianami gospodarczymi, którzy zmagają się z wieloma problemami codziennego życia. Ukazując codzienne problemy bohaterów swojego filmu, autor z humorem pokazał, że w codziennym życiu oprócz problemów do rozwiązania są jeszcze ludzie, którym można się z nich zwierzyć oraz od których otrzymamy wsparcie i pomoc.

Zwycięzca prestiżowego konkursu

W Konkursie Głównym 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 tys. euro walczyło 12 filmów. Najlepszy film wyłoniło jury w składzie: Milenia Fiedler – rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, montażystka filmowa, David France – reżyser filmowy oraz Tamara Kotevska – reżyserka filmowa. Jury wybierało zwycięski utwór spośród takich filmów jak: „Skal” (Wyspy Owcze/Dania) „Anioły z Sindżaru” (Polska/Niemcy), „Lombard” (Polska), „Dom z drzazg” (Dania, Szwecja, Ukraina), „Krowa” (Wielka Brytania), „Babi Jar. Konteksty” (Ukraina, Niderlandy, Francja), „Pisklaki” (Polska), „W mroku niepewności” (Indie, Francja), „Młody Platon” (Irlandia, Wielka Brytania), „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” (Wielka Brytania), „Wulkan miłości (Kanada, Stany Zjednoczone) oraz „Terytorium” (Brazylia, Dania).

Uzasadniając swój wybór jury tak napisało o polskim filmie „Lombard”, który zwyciężył i pokonał pozostałe produkcje:

Wydawać się może, że łatwiej jest kręcić filmy dokumentalne o niezwykłych tematach i bohaterach, ponieważ wszyscy widzą w nich coś szokującego. Podziwiać należy jednak „rzemieślników” kina dokumentalnego, którzy potrafią stworzyć niezwykłą historię, opowiadając o najzwyklejszych tematach i postaciach, które na co dzień ignorujemy. Ten film, w wyjątkowo naturalny sposób, śledzi losy kilku niepozornych osób w pozornie codziennych sytuacjach. Tak naprawdę oglądamy jednak niesamowitych bohaterów, którzy próbują ratować innych przed „utonięciem”, mimo że sami znajdują się na „tonącym statku”. Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć. Uwięzieni we własnych smutkach i nieszczęściach, nie zdają sobie sprawy ze swojej wyjątkowości. Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie. „Lombard” dowodzi, że aby dostrzec wspaniałą historię, my, twórcy, powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie „zakamarki” naszej rzeczywistości…

Bytomska premiera i spotkanie autorskie z twórcami filmu

Po premierze filmu „Lombard”, entuzjastycznie przyjętej przez bytomską publiczność, z widzami spotkali się twórcy oraz bohaterowie dokumentalnego filmu, którzy nie tylko opowiedzieli, jak doszło do powstania filmu, ale też jakie relacje nawiązali w trakcie czterech lat kręcenia dokumentu.

Podczas spotkania reżyser i zarówno scenarzysta Łukasz Kowalski oraz główni bohaterowie poruszyli również tematy związane z codziennym życiem w Bobrku, zmianami, jakie tam zaszły, ale także wskazali na pozytywny odbiór tego miejsca i ludzi w nim mieszkających.

Na zakończenie spotkania publiczność zadawała pytania bohaterom filmu oraz jego twórcom. Wśród pytań z sali nie zabrakło tych o codzienne życie po likwidacji lombardu oraz o plany reaktywacji interesu.

Film „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego będzie można zobaczyć codziennie w Bytomskim Centrum Kultury. Becek przygotował codziennie dwa seansy o 17.15 oraz 19.00. Więcej na stronie Bytomskiego Centrum Kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł155 lat temu urodziła się Maria Skłodowska–Curie
Następny artykułPerły barokowej muzyki klawesynowej zabrzmią w kaliskiej parafii ewnagelicko-augsburskiej