A A+ A++

Czytaj więcej

Zdjęcie opublikowane w internecie przestaje być nasze

Co może się stać z wizerunkiem dziecka zamieszczonym niefrasobliwie w Sieci? Przede wszystkim mogą stanowić pożywkę dla hejtu, cyberprzemocy, tworzenia prześmiewczych memów, krzywdzących deepfake’ów. Mogą też służyć do kradzieży cyfrowej tożsamości np. w celu prowadzenia fałszywych zbiórek pieniędzy na „chore” dziecko. W drastycznych przypadkach zdjęcia czy filmy z udziałem dzieci mogą zasilać fora popularne wśród osób o skłonnościach pedofilskich. Autorzy poradnika zwracają uwagę, że niektóre materiały tego typu  ewidentnie naruszają godność dziecka czy relacje z dorosłymi. 

Niestety, choć o problemie mówi się od lat, autorzy poradnika widzą narastanie zaniedbań i braku świadomości – zarówno od strony prawnej, jak i związanej z przedmiotowym traktowaniem dzieci, których wizerunki uwieczniane są w materiałach udostępnianych za pośrednictwem internetu. Wiele osób nadal nie wie, że zdjęcia czy filmy opublikowane w sieci przestają być własnością tylko publikujących, a z treścią raz opublikowaną może zadziać się naprawdę wiele – i to poza kontrolą oraz wpływem osoby publikującej. Zdjęcie czy film mogą być pobrane, modyfikowane, wykorzystane i rozpowszechniane przez innych internautów (w tym oszustów) do celów odległych od intencji osoby publikującej.

Dla opiekunów, instruktorów, trenerów, rodziców

W poradniku przypomniano, że nowym obowiązkiem szkół, przedszkoli, klubów sportowych, domów kultury, organizatorów obozów i kolonii itp. jest wdrożenie standardów ochrony małoletnich, także w środowisku cyfrowym.  To z myślą o osobach pracujących w takich organizacjach i placówkach powstał poradnik, ale z wielu tych wskazówek skorzystają także rodzice.

Poradnik opisuje, jakiej ochronie podlega wizerunek, jak poprawnie skonstruować zgodę na jego rozpowszechnianie i obala najpopularniejsze „mity” z tym związane. Zawiera też listę potencjalnych ryzyk, które wiążą się z publikowaniem wizerunków dzieci w internecie, wyjaśnia pojęcia typu sharenting czy troll parenting. Materiał zawiera też l … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTygodniowe działania Mazowieckiej Grupy SPEED: podsumowanie policji z Ostrołęki
Następny artykułAreszt dla 27-latka za usiłowanie zabójstwa po kłótni z byłą partnerką