Limanowa. Dawniej miejsce spotkań i imprez plenerowych, z czasem zdegradowane i niedoinwestowane, obecnie – oficjalnie niedostępne. Miasto Limanowa chce pozyskać środki na odnowienie kamieniołomu na Miejskiej Górze.
Historia tego miejsca związana jest z bazyliką Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej – to m.in. stąd wydobywano surowiec potrzebny do wzniesienia świątyni. Gdy kamieniołom przestał być eksploatowany, teren w pobliżu nieczynnego wyrobiska z czasem został zagospodarowany do celów organizacji imprez plenerowych, które cieszyły się sporą popularnością. Tradycja spotkań w kamieniołomie sięga prawdopodobnie lat 70. ubiegłego wieku. Współcześnie wykorzystywano to miejsce m.in. do organizacji biura zawodów imprez downhillowych.
Przez kamieniołom przebiega pieszy szlak turystyczny oznaczony żółtym kolorem, prowadzący w kierunku starego i nowego krzyża.
O remont interpelował w styczniu tego roku radny Walenty Rusin. – Kamieniołom jest obecnie zagrożeniem dla przebywających tam. Dobrze, że brygada CUMO zabezpieczyła ten ośrodek, ale przebiega tamtędy szlak i przebywają tam turyści. Proszę o podjęcie działań dopóki nie spadnie na kogoś dach lub dojdzie do innego tragicznego zdarzenia – zaapelował radny.
Jak się okazuje, samorząd przygotowuje się już do naboru w ramach programu współpracy Interreg V A, umożliwiającego realizowanie polsko-niemieckich projektów ze środków EFRR. W planach jest ponowne zagospodarowanie terenu na miejsce spotkań i imprez.
– Chcielibyśmy, aby jak dawniej było to miejsce spotkań. Ale infrastruktura musi być bardziej przyjazna, chcemy więc zapewnić m.in. odpowiednie warunki sanitarne – mówi w rozmowie z nami Władysław Bieda, burmistrz Limanowej.
Dokładny zakres zadania nie jest jeszcze znany. – Zależy nam, by to miejsce zachowało pewnego rodzaju surowość czy wręcz dzikość, bo w pewnym sensie decyduje to o uroku tego miejsca. Nie chcielibyśmy tego zmieniać – zaznacza Władysław Bieda.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS