A A+ A++

„Jesteście wielcy, grubi i wspaniali. Kocham Was miłością pierwszą. Wasz Tomek” – te oryginalne słowa, wypowiadane wiele razy do młodzieży z autorskiego Czarnego Teatru Sivina II przez aktora, scenarzystę i reżysera Tomasza Brzezińskiego, znalazły się na płycie inskrypcyjnej Jego nagrobka. Przy alei głównej starego cmentarza w Łomży, zamiast ziemnej mogiły, otoczonej podwójną opaską z kamieni polnych, zbudowaliśmy z czarnego granitu nagrobek Mistrzowi. Było to możliwe, dzięki ofiarności Czytelniczek i Czytelników portalu 4lomza.pl, którzy zamierzają przekazać na ten cel w sumie około 15 tysięcy zł. Do 30. listopada prowadzimy zbiórkę na portalu Zrzutka – link poniżej.

Przez ponad 6 i pół roku czekał na swój nagrobek duch artystyczny Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017). Jest to twórca Czarnego Teatru Sivina II, działającego przez 20 lat w Łomży przy Miejskim Domu Kultury DŚT.  Założyciel Tomasz Brzeziński przez ponad pół wieku był aktywnym na scenie 9-u teatrów lalkowych: Łomży, Białegostoku, Warszawy, Olsztyna, Torunia, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry. Mistrz Brzeziński pochodził z Warszawy, ukończył PWST w Krakowie, zaś umarł w Łomży, dokąd zaprosił Go znany poeta Henryk Gała (1938 – 2020). Teatr Sivinę II utworzył w lipcu 1988 r. Ostatnią premierę Sivina II wystawiła w niedzielę, 21. grudnia 2008 r. Tomasz Brzeziński w ten sposób świętował spektaklem „Sadko” 50 lat twórczej pracy zawodowej i 25-lecie działalności swojej tak oryginalnej grupy artystycznej.  – Mistrzu, Tomaszu Brzeziński, to dzięki Panu dane nam było wzruszać się, snuć refleksje o sensie życia, o potrzebie miłości, bo sztuka tworzona przez Pana jest niebanalna i niekomercyjna – dziękowała wtedy polonistka wybitna Wiesława Domalewska po prapremierze baśni muzycznej „Sadko” w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych.

Dotychczas 31 razy wpłacono datki na Zrzutce

Pomimo 6 i pół roku od śmierci Artysty, do tej pory nie udało się nam nawiązać kontaktu z rodziną Artysty, natomiast jedyny powinowaty, który przybył na pogrzeb w maju 2017 r. od razu zastrzegł, że nie zaangażuje się w zbieranie funduszy na zbudowanie nagrobka. Niestety, również spotkanie z kilkorgiem dawnych aktorów Czarnego Teatru Sivina II, które zorganizowaliśmy po pogrzebie, nie dało spodziewanego rezultatu w postaci jakiejkolwiek. Deklaracje i zamierzenia nie przerodziły się w konkrety. Dlatego postanowiliśmy zaapelować o hojność Czytelniczek i Czytelników 4lomza.pl.

https://zrzutka.pl/er4x6t

Dawny aktor „Brzeziny” Michał Domitrz utworzył na portalu Zrzutka profil „Zbudujemy pomnik dla aktora Tomasza Brzezińskiego”, z inicjatywy Mirosława R. Derewońko. Pieniądze wpłacono 31 razy i nadal do 30. listopada można to uczynić, byśmy mogli uregulować rachunek z Firmą Granit z Bud Czarnockich, której dziękujemy tu za staranność w wykonaniu nagrobka. Niektórzy wpłacali z imieniem i nazwiskiem, inni z imieniem i inicjałem nazwiska, samym imieniem albo i anonimowo.

Dwójka hojnych Darczyńców zdecydowała, że w celu realizacji dzieła jeszcze w tym roku znacznie wzbogacą sumę zbiórki ze Zrzutki, gdzie zebraliśmy aż 3 444 zł (stan na 2. listopada 2023). Dzięki temu, mogliśmy na Wszystkich Świętych i Zaduszki Anno Domini 2023 pokazać gotowy nagrobek Tomasza Brzezińskiego. Spogląda na odwiedzających stary cmentarz ze zdjęcia autorstwa Marka Maliszewskiego / 4lomza.pl. Z takiego samego zdjęcia, lecz większego, spoglądał w dniu pogrzebu.

Każdej i Każdemu serdecznie dziękujemy

Grób Tomasza Brzezińskiego łatwo odnaleźć. Idzie się główną aleją od bramy z 1879 r. Po lewej stronie, przed zakrętem w prostopadłą alejkę z kostki granitowej w stronę kaplicy, widać zabytkowy grób z piaskowca. Tuż za nim od razu widzimy nagrobek Mistrza, kiedy zwróci się wzrok w stronę serca, jakim hojnie obdarowywał młodzież teatralną i nas, widzów, podziwiających niezapomniane spektakle z wizji plastycznych: „Miniatury”, „Obrazki z wystawy”, „Magiczny koncert” i „Sadko”. Jeśli ktoś z Darczyńców zadzwoni do nas, ma szansę otrzymać płytkę dvd z nagraniem Sztuki. Tym samym skuteczny koniec wieńczy wspólne dzieło, za co Każdej i Każdemu dziękujemy. Kamienie z grobu Mistrza opasały 2 inne mogiły ziemne: Aleksandra Milewskiego i Mariana Orzechowskiego. Odwiedzających Mistrza może zdziwić na pionowej płycie nagrobnej biały trójkąt, z ręką pośrodku jednego boku – to element z etiudy „Lot” w „Miniaturach”, w której latały żurawie, jak na plakacie Czarnego Teatru. Żuraw w spektaklu jest z białej chusty i białej rękawiczki. Na nagrobku znalazła się metalowa dekoracja autorstwa Pauliny Motulewicz – Wolańskiej, dawnej aktorki Teatru Sivina. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaduszki Bluesowe w Domu Chemika
Następny artykułPodróżowanie vankamperem po Europie. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie kampera?