A A+ A++
ZBP w kontrze do prezydenta w sprawie płatności
/ prnews

ZBP, opiniując prezydencki projekt ustawy dotyczący akceptacji płatności gotówkowych, uważa, że powinny zostać raczej stworzone narzędzia ułatwiające płatności bezgotówkowe.

W czerwcu Prezydent RP, na wniosek Prezesa NBP złożył w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, dotyczący obowiązku akceptowania gotówki przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce.

“Odnosząc się do propozycji wprowadzenia ustawowego obowiązku przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP (gotówką), pragnę zauważyć, że zasadne jest wprowadzenie odpowiednich narządzi ułatwiających dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Powszechne akceptowanie płatności bezgotówkowych okazało się szczególnie pożądane w czasie rozwoju pandemii koronawirusa” – uważa ZBP.

ZBP zwraca uwagę, że z uwagi na postępujący rozwój innowacji i wprowadzanie nowych narzędzi służących dokonywaniu szybkich i wygodnych płatności bezgotówkowych (płatności telefonem, blik) kierunek zmian legislacyjnych powinien zmierzać do wprowadzenia odpowiednich zmian, które będą zachęcać do płatności bezgotówkowych oraz sprzyjać upowszechnianiu infrastruktury płatniczej oraz sieci akceptantów bezgotówkowych instrumentów płatniczych w Polsce.

“Skupienie się na promocji płatności gotówkowych może spowodować niedoinwestowanie obszaru bezgotówkowego. To z kolei rodzi zagrożenie w postaci zarówno braku dalszego rozwoju istniejących rozwiązań bezgotówkowych, jak i braku środków na dywersyfikację rozwiązań z tego obszaru” – pisze ZBP.

“Zmiany przepisów w tym zakresie powinny dążyć do równouprawnienia obu form płatności, tak aby osoby zainteresowane mogły płacić za towary i usługi w jak najwygodniejszy dla siebie sposób. Możliwość wyboru danej formy płatności może zostać osiągnięta, jeśli przepisy prawa będą przewidywać obowiązek akceptowania zarówno płatności gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Obecnie proponowane zapisy mogą zostać odczytane jako dyskryminacja obrotu bezgotówkowego” – dodaje.

Według projektu złożonej w Sejmie ustawy akceptant (przyjmujący płatność) nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy świadczenia usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP będącymi prawnym środkiem płatniczym na obszarze RP.

Odbiorca płatności nie mógłby nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty. (PAP Biznes)

map/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzołowe zderzenie pojazdów w Zabrniu (gm. Grębów). Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia [zdjęcia]
Następny artykułUdaremnił jazdę pijanej kierującej, po tym jak uderzyła w jego samochód