UE osiągnęła kompromis ws. przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą
Państwa członkowskie Unii Europejskiej osiągnęły kompromis w sprawie przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą. Poinformowała o tym belgijska prezydencja w Radzie UE. W porozumieniu znalazły się niektóre propozycje Polski i Francji.
Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie przedłużenia bezcłowego importu żywności z Ukrainy, przy “zrównoważonym podejściu między wsparciem dla Ukrainy a ochroną unijnych rynków rolnych“.
Jak poinformowała belgijska prezydencja w UE, porozumienie trafi teraz z powrotem do Parlamentu Europejskiego. Ma on przegłosować zmiany na kwietniowej sesji plenarnej.
Unia osiągnęła wstępne porozumienie w tej sprawie w zeszłym tygodniu, lecz Francja i Polska stwierdziły, iż planowane ograniczenia nie idą wystarczająco daleko i naciskały na dalsze ograniczenia, aby zapobiec destabilizacji rynków rolnych UE.
Handel z Ukrainą. Co przewiduje unijne porozumienie?
W nowym porozumieniu zostały częściowo uwzględnione postulaty Polski i Francji – okres referencyjny, który będzie brany pod uwagę przy kalkulowaniu kwot importowych będzie liczony od czerwca 2021 roku do końca zeszłego roku. Jest to kompromis, ponieważ Warszawa i Paryż postulowały, by uwzględnić cały 2021 rok.
ZOBACZ: Unia Europejska. Zapadła ważna decyzja. Chodzi o rolników
Pierwotna umowa przewidywała, że cła na drób, jaja, cukier, owies, kukurydzę, kaszę i miód wejdą w życie, jeśli import przekroczy średnie poziomy z lat 2022 i 2023. Nowy kompromis rozszerza okres o drugie półrocze 2021 r. Do listy nie dodano żadnych nowych produktów.
Nowa umowa o bezcłowym handlu UE z Ukrainą ma wejść w życie 6 czerwca i obowiązywać przez rok.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS