A A+ A++

Co roku na ten okres czeka wielu miłośników grzybobrania. W lasach zaczynają pojawiać się najróżniejsze gatunki grzybów, a na leśnej ściółce możemy znaleźć nie tylko sierpniowe kurki

Fot. Pixabay

Przełom lata i jesieni to idealny moment na wyprawy do lasu. W tym okresie z takich spacerów można wrócić do domu z pełnymi koszami dorodnych okazów grzybów. Wszystko jednak oczywiście zależy od pogody, a zazwyczaj w tym okresie roku panują idealne warunki – temperatury nie są zbyt niskie i najczęściej powietrze zaczyna robić się wilgotne.

W tym roku jednak lato jest wyjątkowo suche i upalne, co niestety nie wróży dobrego wzrostu dla grzybów. Na ten moment prognozy nie przewidują również większych opadów deszczu. Grzybiarze zatem będą musieli jeszcze chwilę poczekać na zmianę pogody. W sieci możemy jednak znaleźć interaktywną stronę grzyby.pl, gdzie znajduje się mapa, na bieżąco aktualizowana przez samych grzybiarzy.

Zaznaczane są na niej obszary, na których udało im się znaleźć piękne okazy grzybów. Aktualnie ich wysyp znaleźć można w okolicach Jeleniej Góry, Suwałk i Gdańska. W pozostałych rejonach Polski na ten moment grzybobranie raczej nie będzie należało do szczególnie udanych. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość.

Na przełomie lata i jesieni w polskich lasach znajdziemy wiele odmian grzybów jadalnych, a wśród nich należy wymienić najbardziej popularne borowiki, podgrzybki, maślaki, gąski, kurki, koźlarze oraz kanie. Wszystkie te gatunki są uwielbiane przez sezonowych smakoszy. Przygotujemy z nich pyszne zupy i sosy, możemy je zamarynować lub ususzyć, a także dodawać do różnych dań, na przykład makaronów, mięs czy jajecznicy.

Podczas grzybobrania należy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy upewnić się, że grzyby są w stu procentach jadalne i dojrzałe. Z pomocą przyjdą nam atlasy i aplikacje, a zebrane grzyby możemy zanieść do punktu Sanepidu, który specjalizuje się w rozpoznawaniu grzybów jadalnych.

Kolejną zasadą jest zwracanie uwagi, aby podczas wizyty w lesie nie niszczyć grzybni. Jeśli zostanie ona uszkodzona, kolejny grzyb nie wyrośnie już w tym samym miejscu. Lasy Państwowe na swojej stronie internetowej wyjaśniają, że grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby.

„Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost” – wskazano we wpisie.

Zaznaczono, że nie ma znaczenia czy wycinamy grzyba nożykiem czy go wykręcamy, gdyż oba te sposoby można zrobić bez naruszenia grzybni. Łatwiej jest jednak zweryfikować gatunek grzyba, który został wykręcony, niż wyciętego. Należy pamiętać, aby miejsce po grzybie  przykryć ściółką, aby grzybnia nie wysychała.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFilia Wydziału Komunikacji w Krynicy-Zdroju już otwarta
Następny artykułWolff zdumiony występem Antonelliego