Podczas marcowych obrad radnych Rady Miejskiej w jednym z punktów była informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Starachowicach. Radni otrzymali informacje z Komendy Powiatowej Policji, Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej, Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Miejskiej. Część jednostek poza przedstawieniem sprawozdań, wysłała swoich przedstawicieli do udziału w obradach.
W punkcie dotyczącym policji pytania o poprawę bezpieczeństwa w obrębie starachowickich kąpielisk zadał radny Mariusz Konarski.
– W tym roku po rewitalizacji oddana do użytku zostanie Lubianka. Będzie to bardzo atrakcyjny, całoroczny obiekt. Możemy się spodziewać dużej liczby odwiedzających. Koncentrując się głównie na sezonie letnim, gdzie spotykamy się co roku z różnymi aktami wandalizmu czy zakłócania porządku bądź spożywania alkoholu. W sezonie letnim patrole policji pojawiają się, są to doraźne patrole albo ewentualnie na wezwanie obsługi kąpieliska podczas jakiegoś zdarzenia. Mój apel jest podobny do ubiegłorocznego. Czy jest taka możliwość i rozważenie takiej kwestii przynajmniej w sezonie letnim o stałe dyżury czy też patrole policji w godzinach funkcjonowania kąpieliska? Myślę, że stały patrol znajdujący się na kąpielisku mógłby szybciej interweniować, a samą swoją obecnością prewencyjnie, by zapobiegał sytuacjom niebezpiecznym, studził zapędy agresywnych plażowiczów. Dodatkowo, by się sprawdził nie tylko na lądzie, ale także na wodzie przy współpracy z ratownikami WOPR – mówił radny Mariusz Konarski.
– Statystycznie, jeśli chodzi o sezon letni i interwencje związane z akwenami wodnymi, to jest promil interwencji, które występują i które my realizujemy. Postaramy się w jakiś sposób pomóc i patrolować akweny wodne. Niemniej jednak stałe patrole, prawdopodobnie jest to nierealne. Nie mogę tego obiecać. Realizujemy patrole jeśli chodzi o akweny wodne. Wykorzystujemy do tego rowery w miarę możliwości, ale będziemy mieli to na uwadze. Tak naprawdę w sezonie letnim każdy z funkcjonariuszy pełniących służbę zewnętrzną ma w swoich zadaniach m.in. nadzór i patrolowanie i zapobieganie wykroczeniom, przestępstwom nad akwenami wodnymi. Współpracujemy ze Strażą Rybacką, Strażą Pożarną. Mamy wspólne służby – odpowiedział podkomisarz Michał Zatorski – zastępca naczelnika Wydziału Prewencji.
W trakcie obrad była także mowa o miejskim monitoringu
– Tak, jak powiedział pan prezydent. Przy każdej inwestycji staramy się zamontować kamery monitoringu. Ostatnio byłem w terenie przy zalewie Lubianka, gdzie pod naszym kątem wytypowaliśmy miejsca, w których konieczny jest monitoring, żeby zapobiec dewastacji i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom korzystającym z tej nowej infrastruktury. Tam, żeby w pełni zabezpieczyć nadzór nad tym nowym obiektem, to jest potrzebne minimum 8 kamer, a wytypowaliśmy 10 miejsc – wyjaśniał komendant Straży Miejskiej Waldemar Jakubowski.
O statystki dotyczące liczby pieszych i rowerowych patroli zapytała Redakcja rzecznika starachowickich policjantów.
– Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach w codziennej służbie zwracają uwagę na osoby, które swoim zachowaniem popełniają wykroczenia lub przestępstwa na terenie powiatu starachowickiego. Patrole piesze wykonywane są codziennie podczas służby przez policjantów m.in. pionu prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Nie jest prowadzona w tym zakresie statystyka. Jeżeli chodzi o patrole rowerowe, to tak jak co roku policjanci służbę pełnią od maja do września – odpowiedział na dodatkowe pytania Redakcji rzecznik starachowickich policjantów mł. asp. Paweł Kusiak z KPP w Starachowicach.
Fot. FB Marek Materek
Reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS