A A+ A++

21 lutego przypada 81. rocznica likwidacja nazistowskiego getta dla Żydów w Płocku. W tym dniu odbędzie się premiera filmu „Czarne nieba” o losach płockich Żydów. Zostanie też zapalone światło pamięci na żydowskim cmentarzu.

Fundacja Nobiscum zaprasza na wydarzenia upamiętniające 81. rocznicę likwidacji getta w Płocku, która przypada w dniach 21 lutego – 1 marca.

„Czarne nieba. Losy płockich Żydów w latach 1941-1945”

21 lutego 2022 r,. godzina 12.00
Miejsce: kanał YouTube Fundacji Nobiscum oraz profil facebookowy

W ramach obchodów 81. rocznicy likwidacji płockiego getta Fundacja Nobiscum zaprasza na premierę filmu „Czarne nieba. Losy płockich Żydów w latach 1941-1945”, który zrealizowała dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Film opowiada historię płockich Żydów, którzy po deportacji z likwidowanego na przełomie lutego i marca 1941 roku getta trafili m.in. do Działdowa, Chmielnika, Skarżyska-Kamiennej, Częstochowy, Starachowic-Wierzbnika czy Bodzentyna. Oparty jest o wspomnienia żydowskich mieszkańców Płocka, przede wszystkim zmarłego w 2021 roku Adama Neumana-Nowickiego (któremu film jest dedykowany) i Temy Lichtensztajn.

Począwszy od daty premiery, film będzie stale dostępny w języku polskim, z polskimi i angielskimi napisami.

Światło pamięci na cmentarzu żydowskim

21 lutego 2022 r,. godzina 16.00
21 lutego – 1 marca 2022 r.
Miejsce: Nowy cmentarz żydowski w Płocku, ul. Mickiewicza

W związku z 81. rocznicą likwidacji płockiego getta fundacja zachęca, aby w dniach 21 lutego – 1 marca zapalić symboliczny znicz na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza.

– Okażmy w ten sposób naszą pamięć oraz szacunek wobec tysięcy płockich Żydów deportowanych z getta w 1941 roku i w większości zamordowanych w hitlerowskich obozach zagłady – apeluje fundacja Nobiscum.

21 lutego o godzinie 16.00 na cmentarzu żydowskim odbędzie się uroczyste zapalenie pierwszych świec. Organizatorzy zachęcają do palenia zniczy również w kolejnych dniach, jeśli w dniu wydarzenia, ktoś nie będzie mógł się zjawić.

– Najważniejsza jest Wasza pamięć – zaznacza Fundacja Nobiscum.

W trakcie wydarzenia obowiązywać będą aktualne normy i obostrzenia sanitarne związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Cmentarz jest przestrzenią otwartą, dbajmy jednak o dystans i bezpieczeństwo innych.

„Przerwane życie. Losy płocczanek podczas II wojny światowej i Holokaustu”

22 lutego – 1 marca 2022 r.
Miejsce: strona internetowa JewishPlock, profil facebookowy oraz strona internetowa Fundacji Nobiscum

„Przerwane życie. Losy płocczanek podczas II wojny światowej i Holokaustu” to cykl tekstów, w których w dniach 22 lutego – 1 marca 2022 r. fundacja będzie przypominać historie żydowskich kobiet związanych z Płockiem.

– Tych, które urodziły się w naszym mieście, ale także tych, które były tu tylko na chwilę. Kobiet odważnych, wytrwałych, mądrych, silnych i troskliwych. Kobiet, które walczyły o przetrwanie swoje i najbliższych im osób. Opiekowały się dziećmi, sierotami i osobami starszymi, zdobywały jedzenie, opatrywały rannych, angażowały się w walkę zbrojną. Pracowały ponad siły w nazistowskich obozach pracy przymusowej. Przedstawimy sylwetki i wspomnienia kobiet, które przetrwały Holokaust. Przypomnimy płocczanki, które zginęły w obozach zagłady. Czasami jedynym ich śladem jest dziś pojedynczy zapis w dokumentach archiwalnych – opisuje fundacja.

Grafika do filmu „Czarne Nieba” fot. Fundacja Nobiscum
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaatakowali i okradli kilka osób w Rzeszowie. Jeden z nich miał nóż. Ranił nim w szyję mężczyznę
Następny artykułWyrównanie do emerytury EWK dla opiekuna