Zbiórka na pomnik Bronisława Chącińskiego
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 10, luty 2020 13:30
- Tomasz Goławski
Burmistrz Miasta Łuków informuje, że społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 podjęła się zaszczytnego celu tj. budowy pomnika na mogile zasłużonego dla Miasta Łuków – lekarza Bronisława Chącińskiego. Idea ta wymaga nakładów finansowych i wsparcia organizatorów.
Zwracam się z gorącą prośbą o darowizny na rzecz budowy nowego pomnika naszego zasłużonego Łukowianina. Wpłaty można dokonywać na konto zbiórki pod adresem: https://zrzutka.pl/ac3fx8
Z podziękowaniami za życzliwość i zrozumienie
Burmistrz Miasta Łuków
Piotr Płudowski
Bronisław Chąciński urodził się 6 października 1868 roku w Nagórzycach koło Piotrkowa Trybunalskiego. Gimnazjum ukończył w Piotrkowie Trybunalskim, a studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1895 r. otrzymał dyplom lekarza. Praktykę lekarską rozpoczął w Stoczku Łukowskim. Wkrótce wyjechał do Czech na studia doktoranckie. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych w 1897 r. osiedla się w Łukowie pracując jako lekarz wolnopraktykujący, a od 1933 r. jako lekarz miejski. Po śmierci doktora Antoniego Tryjarskiego w 1905 r. obejmuje stanowisko ordynatora szpitala św. Tadeusza w Łukowie. Na tym stanowisku zostaje do ostatniej chwili życia. Pracując jako lekarz i administrator szpitala aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Łukowa. W czasie I wojny światowej uchronił łukowski szpital przed likwidacją.
W latach 1915-1918 pracował w Zarządzie Łukowskiej Rady Powiatowej, a 12 listopada został wybrany na stanowisko prezesa Rady Miejskiej w Łukowie. Pełnił tez szereg funkcji w organizacjach społecznych. Był prezesem Straży Ogniowej, Hurtowni Udziałowej, Komitetu Obywatelskiego Towarzystwa Dobroczynności i Towarzystwa Myśliwskiego. Założył Łukowskie Towarzystwo Wzajemnego Kredytu. Był współzałożycielem Oddziału Powiatowego PCK, którego prezesem została jego żona Stefania (z domu Beck, kuzynka późniejszego Ministra Spraw Zagranicznych Józefa Becka). Wspomagała działalność społeczną męża, działając w Towarzystwie Dobroczynności, w Kole Ziemianek, opiekowała się sierotami z sierocińca sióstr Szarytek.
Bronisław Chąciński doceniając znaczenie lokalnej prasy, zainicjował utworzenia gazety „Pamiętnik Łukowski” oraz „Głos Ziemi Łukowskiej”, które wspierał materialnie. Był dobrym, wszechstronnie wykształconym lekarzem z zakresu położnictwa, chirurgii, chorób wewnętrznych i zakaźnych. Był też wielkim patriotą. Zmarł nagle podczas wygłaszania patriotycznego przemówienia do zgromadzonych Łukowian w momencie uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej bohatera Powstania Styczniowego ks. Stanisława Brzóski.
W 1922 roku w uznaniu jego zasług dla miasta, Rada Miasta Łukowa nadała dr Bronisławowi Chącińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łukowa. Nie zachował się protokół z posiedzenia Rady Miejskiej. Prawdopodobnie zniszczony został podczas bombardowania i pożaru budynku Magistratu w dniu 25 lipca 1944 r.
- « poprz.
- nast. »
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS