Każdy z nas pewnie miał już do czynienia z receptą elektroniczną. Wiemy także, że raczej już nie występują recepty papierowe. Jednak wszelkie zmiany poszły jeszcze dalej i mamy obecnie do czynienia z receptami online. Sporo osób uważa, że recepty online są po prostu nazywane receptami elektronicznymi i jest to, to samo. Nic bardziej mylnego. Zatem, jakie są różnice? Czym są recepty online? Pora znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Korzystaj z telekonsultacji
Namawiamy jak najbardziej nie tylko do przełamania się z samymi receptami elektronicznymi, ale także z telekonsultacjami. Mamy świadomość tego, że wizyty te są przeznaczone dla każdego z nas. W niektórych przypadkach (brak samochodu, poczucie słabości i szereg innych sytuacji) sprawia, że nie mamy po prostu jak dojechać do lekarza i zgłosić się do niego fizycznie.
W wielu aspektach lekarz nie potrzebuje nas widzieć. Sami przekonujemy się o tym, gdy jedziemy do lekarza kilkanaście kilometrów, a wizyta sama w sobie opiera się tylko i wyłącznie na rozmowie. Śmiało, mogliśmy ją przeprowadzić przez telefon, czy też przez komunikator internetowy.
Z opcji tej chętnie powinny także korzystać osoby przewlekle chore. One przyjmują regularnie leki, które raczej się nie zmieniają. Bez leków nie mogą normalnie funkcjonować. Udanie się do lekarza na wizytę za każdym razem, gdy skończy się opakowanie, jest mocno problematyczne. Wówczas sprawę rozwiązuje telekonsultacja. Nasz lekarz ma u siebie historię naszej choroby. Doskonale wie, jakie lekarstwa przyjmujemy. Bez żadnego problemu wystawi dla nas receptę i to na odległość.
Gdyby konieczna była zmiana dawkowania, czy też całkowicie leku, to również jest to w stanie zrobić podczas takiej konsultacji. Wcale nas to nie dziwi. Telekonsultacje szczególnie są polecane osobom leczącym się u psychiatrów, czy też u psychologów. Z lekarzami tego typu leczenie/wizyta odbywa się właśnie na rozmowie. Czasami przez telefon, czy też przez komunikator internetowy zdecydowanie łatwiej się nam rozmawia. W związku z powyższym możemy dzięki tej formie nie tylko zaoszczędzić sporo wolnego czasu, ale jeszcze na dodatek nieco bardziej się otworzyć. Na pewno dobrze to zrobi dla naszego leczenia. Dotyczy to szczególnie osób, które mają problem z rozmową o swoich słabszych stronach, problemach oraz innego rodzaju kwestiach.
Świat idzie z postępem i jak widać, postęp ten jest widoczny w świecie medycyny. Bardzo nas to cieszy, ponieważ rzeczywiście jest to pomocne. W końcu wprowadzono zmiany, które realnie wpływają na polepszenie naszego codziennego funkcjonowania, a nie jeszcze zmiany, które to po prostu utrudniają. Mamy to, jak najbardziej na względzie i cieszy nas to, że coś się w tym temacie dzieje i zmienia.
Na pewno na przełomie kolejnych lat możemy się spodziewać jeszcze dodatkowych zmian, które już całkowicie odmienią służbę zdrowia w naszym kraju. Wciąż pozostajemy zdania, że jest to konieczne. Jak widać na przykładzie elektronicznych recept oraz telekonsultacji – chcieć to znaczy móc.
Już nie możemy się doczekać, jakie kolejne innowacje zostaną wprowadzone. Na pewno będą robić wrażenie.
Czym jest recepta online?
Zacznijmy sobie od definicji recepty online. Tak naprawdę recepta online jest receptą w formie elektronicznej (a więc występuje w formie czterocyfrowego kodu PIN), ale jest ona wystawiana na odległość. Jak sama nazwa wskazuje, jest to recepta wystawiana przez Internet. Jak to możliwe? Kto praktykuje takie działania?
Recepta online jest jak najbardziej legalna, a więc o te kwestie nie musimy się absolutnie obawiać. Wiele osób ma jednak wątpliwości, a więc należy to wyjaśnić. Recepta online może być tylko i wyłącznie wystawiona przez lekarza nie może być ona wystawiona bez konsultacji. Nie jest możliwa sytuacja po prostu zamówienia recepty w sieci jak nowych butów, czy też kosmetyków. Tak to nie działa.
Konsultacja lekarska musi się odbyć. Żaden lekarz nie zapisze nam leku, tylko dlatego, że my uważamy, że go potrzebujemy. Przede wszystkim to lekarz musi widzieć zasadność przepisania danego leku. Czasami na zwykłej konsultacji się nie kończy. Co jeszcze jest konieczne? Konieczne mogą się okazać jakieś badanie, na przykład krwi. Wówczas lekarz wystawi nam skierowanie online, z którym to udajemy się do przychodni, w której wykonują dane badanie. Z wynikiem wracamy do lekarza na konsultację. Najczęściej właśnie dopiero wtedy jest wystawiana recepta online.
Wspólne cechy recepty online i recepty elektronicznej
Wiemy już, że recepta online i recepta elektroniczna to nie jest to samo. Mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Co takiego? Mają po prostu wspólny format. Recepta online jest zawsze receptą elektroniczną. Nie ma możliwości otrzymania podczas wizyty online z lekarzem recepty papierowej. Jest to raczej w pełni logiczne.
Na pierwszy rzut oka wszelkie kwestie recept elektronicznych, czy też online są może i skomplikowane, ale gdy ze wszystkim tym będzie się miało po raz pierwszy do czynienia, to sami dojdziemy do wniosku, że wszystko jak najbardziej jest odpowiednie i nie trzeba się niczego obawiać. Lekarze wszystko dokładnie tłumaczą, a sam sposób realizacji recepty elektronicznej nie jest wcale skomplikowany.
Możemy także spotkać się z określeniem e-recepty. E-recepta to po prostu recepta elektroniczna, a więc nazwy te mogą być stosowane naprzemiennie. Powinniśmy mieć tego świadomość.
Jakie są wrażenia pacjentów o receptach elektronicznych? Sama pierwsza reakcja na zmiany nie była zbyt pozytywna. Jednak wraz z przekonaniem się na własnej skórze „z czym to się je” każdy zmienia zdanie. Obecnie są już odbierane jak najbardziej pozytywnie i chyba nikogo to nie dziwi.
Nikt z nas nie chciałby powrócić do recept papierowych. Musimy przyznać, że z nimi byłyby same kłopoty. Jest to dla nas nie do zaakceptowania, ponieważ skoro jest szansa na ułatwienie sobie wielu spraw, to dlaczego mielibyśmy z szansy tej nie skorzystać, prawda? Wszystko dzieje się po coś i właśnie z tego założenia należy wychodzić.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS