A A+ A++

Pestki słonecznika to nie tylko pyszna i sycąca przekąska, ale także prawdziwa witaminowa bomba, która ma zbawienny wpływ na organizm. Pestki nie tylko zmniejszają ryzyko chorób serca, ale też usprawniają pracę jelit i zapobiegają nowotworom. Dlaczego jeszcze warto je jeść?

Pestki słonecznika to popularny dodatek do chlebów, bułek i słodkich wypieków, który spożywamy też jako zdrową przekąskę, dodajemy do sałatek, jogurtu czy owsianki. Pestki są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe – zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, wspierających właściwe funkcjonowanie organizmu. Jak wpływają na nasze zdrowie? 

Pestki słonecznika i ich zbawienny wpływ na organizm

Badania wykazały, że regularne spożywanie pestek słonecznika znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca oraz cukrzycy typu 2. Naukowcy przekonują, że już trzy łyżki stołowe pestek wystarczą, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę E u osoby dorosłej – 100 g łuskanych nasion słonecznika zawiera 35 mg tej witaminy. 

Pestki słonecznika to również bogate źródło witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego oraz składników mineralnych takich jak:

  • wapń,
  • potas,
  • fosfor,
  • magnez,
  • żelazo. 

Pestki słonecznika zawierają też fitosterole, czyli substancje roślinne o budowie zbliżonej do cholesterolu, będące cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. Obniżają one stężenie “złego” cholesterolu we krwi, zapobiegając przy tym rozwojowi zmian miażdżycowych. 

To także cenne źródło magnezu i potasu, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszając ryzyko zawału serca i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. To jednak nie wszystko! Według naukowców codzienne spożycie 30 g nasion słonecznika obniża stężenie glukozy we krwi o ok. 10 proc., a błonnik pokarmowy usprawnia pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. 

Działają przeciwzapalnie, zapobiegają nowotworom. Pestki słonecznika to kopalnia witamin

W pestkach słonecznika znajdziemy też dużo składników odżywczych i związków mających silnie przeciwzapalny wpływ na organizm. W grupie tej znajdują się choćby flawonoidy, czyli silne przeciwutleniacze ora … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOszuści znów zaatakowali. Poszkodowani na prawie 50 tys. zł
Następny artykuł#Carmina Burana Now łączy świat opery i muzyki popularnej