A A+ A++

​Gościem po 8. w środę (11 sierpnia) był Zbigniew Ziemba – wicemarszałek województwa łódzkiego. Porozmawialiśmy o kończącej się rekrutacji do Centrum Rozwoju Kompetencji w Rogowcu, zainteresowaniu bełchatowian i możliwościami, jakie daje Centrum w obliczu nowej rzeczywiści, transformacji energetycznej.

Nabór do Centrum Rozwoju Kompetencji w Rogowcu trwa do 24 sierpnia.

– To bełchatowskie Centrum Rozwoju Kompetencji PGE i województwa łódzkiego – tak możemy określić tę placówkę. Jest to szkoła publiczna, dla której organem prowadzącym jest województwo łódzkie. Chcemy zaproponować mieszkańcom naszego regionu nową ofertę edukacyjną, która będzie odpowiadała potrzebom. Zmieniamy się my, nasz region, zmieniają się relacje społeczne, gospodarcze. Transformacja górniczo-energetyczna jest jedną z istotnych przesłanek, ale tak naprawdę zmiany cywilizacyjne, których doświadczamy są często niezależne od nas, ale to nie zmienia faktu, że powinniśmy się do nich przygotowywać. Jako samorząd regionu powinniśmy pomagać mieszkańcom, by w miarę bezboleśnie przejść przez te trudne doświadczenia, które być może się pojawią i dać perspektywy rozwoju – wyjaśnia Zbigniew Ziemba.

Posłuchaj rozmowy i dowiedz się więcej:

Gość Radia Łódź i TVP3 Łódź mówi, że Centrum Rozwoju Kompetencji to także propozycja do tego, by różne kierunki kształcenia w efekcie dały możliwości zatrudnienia w nowych zawodach. – Bez wątpienia wśród tych kierunków, które zaproponujemy są te, które korespondują ze zmianami cywilizacyjnymi, ale także koniecznością transformacji górniczo-energetycznej. Ciekawym kierunkiem kształcenia, który cieszy się stosunkowo dużą popularnością na etapie rekrutacji jest chociażby kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Wiemy doskonale, że coraz więcej paneli fotowoltaicznych wokół nas, coraz więcej form produkcji energii chociażby z turbin wiatrowych, pompy ciepła. Coraz częściej z tego korzystamy produkując energię lub wyposażając w energię cieplną nasze mieszkania. Dlatego chcemy przygotować kadry po to, by nasi mieszkańcy mieli możliwość pracy w tym obszarze, a szeroko rozumiana grupa docelowa musi mieć możliwość korzystania w tym zakresie.

Wicemarszałek województwa łódzkiego dodaje, że ciekawym kierunkiem powinien okazać się chociażby technik programista. – Coraz więcej wokół nas urządzeń, które wymagają specyficznego kodowania. Dziś z urządzeniem musimy rozmawiać językiem, który rozumie to urządzenie. Już nie wystarczy podłączyć do prądu i wcisnąć przycisk POWER. Dziś te urządzenia są na tyle skomplikowane, że musimy wiedzieć, jak z nimi postępować. W tym pomogą nam pracownicy w zawodzie technik programista. W ofercie również technik automatyk i wiele innych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogórzańskie Smaki – Święto jabłecznika w Gminie Jasło
Następny artykułWschód Kultury. Białystok w Innym Wymiarze