A A+ A++

Postać Zbigniewa Wolskiego kojarzyć powinni przede wszystkim uczniowie i absolwenci szkół zawodowych z zakresu parkieciarstwa. Zbigniew Wolski był bowiem znanym autorem podręczników dla szkół zawodowych z tej branży. Przez wiele lat stanowiły one podstawę do nauczania parkieciarzy w naszym kraju.

Urodził się 15 listopada 1924 roku w Szumsk koło Wilna (dzisiejsza Litwa). W czasie drugiej wojny światowej działał w Armii Krajowej. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku. W okresie powojennym zajmował się architekturą, uczestniczył w tworzeniu planów odbudowy m.in. kościoła pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika (obecnie Bazylika katedralna Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie), kościoła Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście oraz kościoła Św. Aleksandra przy warszawskim Placu Trzech Krzyży. Zbigniew Wolski zmarł 11 stycznia 2017 roku. Zstał pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 51H-1-8. Miał żonę Halinę i córkę Annę.

Wybrane pozycje książkowe autorstwa Zbigniewa Wolskiego

Malarz budowlany: wiadomości podstawowe („Budownictwo i Architektura”, Warszawa, 1955)
Parkieciarz : podstawy wiedzy i praktyki zawodowej (Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, Warszawa, 2007; ​ISBN 978-83-926602-0-0​)
Roboty podłogowe i okładzinowe : poradnik („Arkady”, 1969, Warszawa)
Sztukatorstwo: podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 1988; ​ISBN 83-02-03604-8​)
Tworzywa sztuczne w technice budowlanej (Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa, Warszawa, 1974)
Zarys materiałoznawstwa budowlanego (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 1994; ​ISBN 83-02-05589-1​)

28 razy oglądano od początku 7 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiędzywyznaniowa modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku
Następny artykułRzeszów od kilku dni żyje sprawą kota, który utknął w rurze ciepłowniczej. Przełom w poszukiwaniach