A A+ A++

Podczas uroczystych obchodów Dnia Sybiraka w Brzeźnicy których druga część odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II tytułem „Zasłużony dla Gminy Dębica” został odznaczony pośmiertnie Zbigniew Godzisz – sybirak, lekarz, żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, założyciel Koła Sybiraków w Dębicy . Odznaczenie i statuetkę w imieniu rodziny odebrał Jerzy Godzisz – syn Zbigniewa Godzisza, który podziękował w imieniu całej rodziny za przyznanie tego zaszczytnego tytułu swemu ojcu.

„Dzisiaj zaszczytnym mianem Zasłużonego dla Gminy Dębica honorujemy Zbigniewa Godzisza – osobę niezwykłą pod każdym względem. Jego życiorys nasycony jest wieloma tragicznymi przeżyciami. Zbigniew Godzisz urodził się w 1925 roku w Białymstoku. Maturę zdał w Wołkowysku na Wileńszczyźnie, skąd dwa miesiące później został przymusowo przesiedlony na Sybir, gdzie pracował jako pilarz przy wycince drzew.

W imieniu rodziny odznaczenie i statuetkę „Zasłużony dla Gminy Dębica” przyznane pośmiertnie Zbigniewowi Godziszowi odebrał jego syn Jerzy Godzisz

Tam też w sierpniu 1943 roku dotarła do niego wiadomość o tworzącej się I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, do której zgłasza się na ochotnika. Jako żołnierz tej formacji walczy pod Lenino, forsuje Wisłę pod Dęblinem, wyzwala warszawską Pragę, a następnie Kołobrzeg. Gdy do Berlina było zaledwie 80 km zostaje w trakcie walk ciężko ranny i po rocznym pobycie w szpitalach wojskowych zostaje inwalidą wojennym.

W 1946 roku z zesłania na Sybir wraca jego matka i jako repatrianci zostają osiedleni w Kowarach na Dolnym Śląsku. On sam znajduje pracę w Zabrzu, ale pracuje krótko, gdyż rozpoczyna studia medyczne. W tym okresie zawiera związek małżeński z Janiną – z którą wspólnie przeżyje 57 lat.

Jerzy Godzisz odbiera odznaczenie przyznane ojcu

W 1953 roku zostaje lekarzem stomatologiem. W ramach nakazu pracy otrzymuje do wyboru 3 miejscowości. Wybiera Pustków-Osiedle, z którym zwiąże się już do końca życia. To on współtworzył tu od podstaw opiekę leczniczą. Wpierw w budynku administracyjnym zakładu. Później przy Zakładach Tworzyw za jego przyczyną powstaje nowy budynek ośrodka zdrowia. Służba zdrowia zaczyna funkcjonować w Pustkowie już w sposób zorganizowany. W okolicznych wioskach i przysiółkach nadal jednak nie ma opieki lekarskiej.

Zbigniew Godzisz w gabinecie stomatologicznym z pierwszym aparatem RTG w Pustkowie 1957

Organizuje więc tzw. „białe niedziele” kiedy to grupa medycznego personelu wyjeżdża do okolicznych wiosek wykonując badania, konsultacje i udzielając porad w miejscowościach gdzie nie ma jeszcze stałych gabinetów lekarskich. Zbigniew Godzisz był jednym z inicjatorów budowy pomnika na Górze Śmierci, odsłonięcie którego miało miejsce w 1964 roku. Konsultował również oprawę pomnika-mauzoleum na cmentarzu w Brzeżnicy, gdzie dostarczył 4 urny z miejsc kaźni polskich oficerów wraz z certyfikatami. Jak wiemy, dopiero koniec lat 80-tych XX wieku stworzył możliwość ujawnienia historii zsyłek Polaków na Syberię. Wraz z Jerzym Ćwirko – Godyckim odszukuje W gminie i powiecie zamieszkałych tu Sybiraków. Dociera do tych którzy zamieszkują region i tworzą lokalne koło reaktywowanego Związku Sybiraków. W czerwcu 1989 roku 76 byłych zesłańców zbiera się razem i tworzy Koło Związku. Prezesem koła w wyniku wyborów zostaje Zbigniew Godzisz. Miesiąc później w Tarnowie powstaje Oddział Związku Sybiraków, a On zostaje jego wiceprezesem.

Zbigniew Godzisz w przychodni przyzakładowej w 1957 roku

Wspólnie z członkami koła Związku Sybiraków zbudował na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy Symboliczny Grób Sybiraka z umiejscowionymi tu urnami ziemi z Katynia, Charkowa, Miednoje. Organizował też koło wnuków Sybiraków i wszelkie uroczystości sybirackie.

To była jego działalność społeczna, a w zawodowej Zbigniew Godzisz otrzymuje nominację w ZOZ Dębica na Powiatowego Inspektora ds. stomatologii i koordynuje prace poradni i gabinetów stomatologicznych w całym powiecie, podejmując jednocześnie czynności chirurga stomatologicznego w przyszpitalnej przychodni. Stanowisko to stwarzało możliwość organizacji gabinetów lekarskich w szkołach.

Zawodowo jako lekarz stomatolog przepracował równe 50 lat. Cały czas związany z Pustkowem pracą i społeczną pasją.

Zbigniew Godzisz zmarł 10 lutego 2007 r., 2 tygodnie po śmierci swej żony Janiny, obok której został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Brzeźnicy.

Zbigniew Godzisz w szpitalu wojskowym w 1945 roku

Nasz bohater został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zesłańców Sybiru. Za walkę o Polskę otrzymał wiele najwyższych wojskowych odznaczeń bojowych – Krzyż Virtuti Militari, Brązowy Medal Zasłużonym Na Polu Chwały oraz liczne medale. Uznano go też w Pustkowskim środowisku. Tu nagrodzono go Złotą Odznaką Honorową Związku Zawodowego Chemików i tytułem Zasłużonego dla Zakładów Tworzyw” – napisano w laudacji odczytanej podczas uroczystości wręczenia tytułu „Zasłużony dla Gminy Dębica”

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTramwaj na Naramowice już za tydzień pojedzie jeszcze dalej. Będzie nowy przystanek przy Lechickiej
Następny artykułWikipedia – kultura redakcyjnego chaosu i złośliwości