A A+ A++

W poniedziałek 20 listopada rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. propozycjami reformy unijnych traktatów, nowymi przepisami promującymi prawo do naprawy oraz regionalnymi i globalnymi implikacjami wojny w Strefie Gazy.

Pierwszego dnia sesji przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta METSOLA wygłosi oświadczenie w związku obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Parlament Europejski przyjmie także stanowisko negocjacyjne ws. nowych przepisów promujących prawo do naprawy oraz bardziej zrównoważony czas życia towarów konsumpcyjnych.

We wtorek Parlament Europejski ma przyjąć sprawozdanie legislacyjne wzywające do podjęcia działań w celu poprawy warunków socjalnych i zawodowych osób pracujących w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. Parlament ma również przyjąć stanowisko przed negocjacjami z rządami państw UE w sprawie środków mających na celu ograniczenie stosowania i ryzyka związanego ze środkami ochrony roślin do 2030 roku. Drugiego dnia sesji odbędzie się także debata plenarna nad nowymi przepisami UE dotyczącymi redukcji, ponownego użycia i recyklingu opakowań w UE. Posłowie będą również debatować nad zaostrzeniem wymogów dla pojazdów ciężkich, takich jak autobusy, ciężarówki i przyczepy, w celu zmniejszenia ich emisji CO2. Proponują, aby cele zostały ustalone na poziomie 45% w latach 2030-2034, 70% w latach 2035-2039 (w porównaniu do 65% proponowanych przez Komisję) i 90% od 2040 roku. We wtorek po południu posłowie będą pytać Komisję Europejską o stanowisko UE w sprawie jej zobowiązania do dostarczenia Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej. Wysocy rangą urzędnicy europejscy wskazali, że UE ma trudności z osiągnięciem swojego celu. Oczekuje się, że podczas wtorkowej tury pytań posłowie będą pytać Komisję o powody i co UE może zrobić, aby lepiej wspierać Ukrainę.

W środę posłowie przedstawią projekt zmian w traktatach UE w następstwie Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Tekst przygotowany został w Komisji Spraw Konstytucyjnych przez pięciu współsprawozdawców reprezentujących większość parlamentarną. Przewidziano w nim bardziej dwuizbowy system, a także przyznanie Parlamentowi pełnego prawa do inicjowania ustawodawstwa i prawa do współdecydowania w sprawie długoterminowego budżetu UE. Wzywa on również do zwiększenia liczby decyzji podejmowanych kwalifikowaną większością głosów w Radzie. Trzeciego dnia sesji posłowie mają naciskać na Komisję Europejską w sprawie braku działań legislacyjnych w następstwie dochodzenia Parlamentu dotyczącego wykorzystania oprogramowania Pegasus i innego oprogramowania tego typu. We wnioskach z rocznego dochodzenia Parlamentu w sprawie Pegasusa i równoważnego oprogramowania szpiegującego do inwigilacji, posłowie wezwali do wprowadzenia szeregu zmian legislacyjnych w odpowiedzi na nadużywanie tego oprogramowania w Europie. W środę posłowie będą dyskutować także o sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy, potrzebie uwolnienia przetrzymywanych tam zakładników i natychmiastowego, humanitarnego rozejmu prowadzącego do zawieszenia broni.

Ostatniego dnia sesji posłowie zagłosują nad propozycjami dotyczącymi wyborów europejskich w 2024 r. obejmującymi mechanizm wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej, a także sposoby na zwiększenie frekwencji i usprawnienie procesów demokratycznych. Projekt tekstu przyjęty przez Komisję Spraw Konstytucyjnych wzywa do wiążącego porozumienia między Parlamentem Europejskim a Radą Europejską w sprawie tzw. procesu wyłonienia wiodącego kandydata w wyborach przewodniczącego/przewodniczącej Komisji Europejskiej.

reklama


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrólowa Letizia i księżna Kate kochają ten sam styl. Wyglądają obłędnie
Następny artykułInformacje TKN24 Końskie. Wydanie 116