Zbieranie jaj do jednego koszyka – to nazwa strategii dla krajów Azji, jaką oficjalnie głosiło Cesarstwo Japonii przed wybuchem II WŚ. Nie jest to jednak produkt japoński. To strategia międzynarodówki żydowskiej od bardzo dawna. Polega najogólniej na tworzeniu bloków państw Gojów, wrogich wobec siebie pod różnymi pozorami, a potem napuszczania tych wrogich bloków na siebie nawzajem.
Oczywiście rolą wskazywania wrogów zajmują się żydowscy komisarze polityczni, rozmieszczeni na stanowiskach po obydwu stronach konfliktu. Najbardziej znanym przykładem budowania „bloków państw” jest taktyka żydowska po II WŚ, oficjalnie ogłoszona przez komisarza politycznego międzynarodowego żydostwa w 1947 r., Bernarda Barucha, który obwieścił światu początek „Zimnej Wojny”. W następstwie tej deklaracji powstawać zaczęły bandyckie twory „bloków państw” typu NATO, ANZUS (przekształcony z upływem czasu w ASEAN), czy Układ Warszawski.
Teraz główne role w nowym podziale świata na bloki grają okupowane przez koczowników Chiny i ponownie Rosja. Doniesienie poniższe dotyczy kształtowania się „bloków państw” w ramach ASEAN i SCO, czyli Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Chiny tworzą morski Jedwabny Szlak z państwami grupy ASEAN
Chiny zamierzają zbudować z krajami Azji Południowo-Wschodniej nową organizację handlowo-polityczną.
Maritime Silk Road (MSR) stanowiłby podstawę planów zwiększenia wymiany handlowej między Chinami i krajami ASEAN, co było przedmiotem rozmów podczas ostatniej wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinping w Indonezji i Malezji. Stwierdził on, że MSR pomoże zamienić „Złotą Dekadę” Chin w regionalną „Dekadę Diamentową”.
Taki projekt byłby zbudowany na solidnej podstawie politycznej i fundamentach gospodarczych, i jest zgodny ze wspólnymi dążeniami Chin i krajów ASEAN, jak się wyraziła państwowa agencja prasowa Xinhua.
Choć handel kwitł w poprzednim okresie, to stosunki polityczne między Chinami a państwami ASEAN były napięte z uwagi na spory dotyczące Morza Południowochińskiego, (Chiny a cztery kraje ASEAN: Wietnam, Filipiny, Malezja i Brunei).
Pomysł MSR to projekt ożywienia przez Chiny starożytnego Jedwabnego Szlaku, drogi handlowej, która istniała 2000 lat temu, łącząc chińskie miasto Xi’an w prowincji Gansu, miasto Xinjiang, Azję Środkowo-Zachodnią aż po brzegi Morza Śródziemnego.
Jedwabny Szlak to nie tylko droga handlowa, ale również droga kultury i pokoju, jak twierdzi agencja Xinhua.
Rosja oczekuje, że Indie i Pakistan wkrótce staną się pełnoprawnymi członkami SCO
RIA Novosti doniosły 2 października, że Rosja spodziewa się pełnego członkostwa Indii i Pakistanu w Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), bloku o charakterze wojskowym obejmującym m.in. postsowiecką Eurazję.
Indie i Pakistan mają już status obserwatora w SCO. Jednak państwa te złożyły wnioski o pełnoprawne członkostwo, a ostateczne decyzje w sprawie ich przystąpienia powinny zapaść „w dającej się przewidzieć przyszłości”, powiedział Siergiej Ławrow.
Blok, utworzony w Szanghaju w 2001 roku, ma na celu połączenie wysiłków na rzecz przeciwdziałania terroryzmowi i radykalizacji wśród krajów członkowskich, oraz służy koordynacji prac w innych dziedzinach, jak polityka i handel.
Obecnie, pełnoprawnymi członkami organizacji są Rosja, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Iran, Afganistan i Mongolia również mają w niej status obserwatora.
Doniesienie z „jaskini lwa” o skali infiltracji Chin przez międzynarodowych koczowników: w Chinach, żydzi wybierają albo Chabad albo liberałów
Rosh Hashanah i Yom Kippur są znane na całym świecie jako święta, gdy żydzi obchodzą swoje ceremonie. W Chińskiej Republice Ludowej rok 5764 nie jest inny.
Liczba uczestników tych ceremonii w żydowskich wspólnotach w Pekinie i Szanghaju znacząco wzrosła w tym roku, gdyż przybyli tam żydzi z odległych miast Kunming i Shijiazhuang, aby przyłączyć się do żydowskich mieszkańców dwóch największych miast w Chinach kontynentalnych.
I nawet w Chinach, żydzi mają do wyboru trzy zgromadzenia – w tym ośrodki Chabad-Lubawicz w każdym z tych miast oraz Kehillat w Pekinie, który identyfikuje się ze Światową Unią judaizmu postępowego.
W Szanghaju, społeczność żydowska cieszy się pierwszym zwojem Tory należącym do synagogi w tym mieście, gdy żydzi zaczęli wracać tam po II WŚ. W międzyczasie, w Pekinie powstała pierwsza mezuzah, żydowskie przedszkole, jakiego dotąd w tym mieście nigdy nie było.
Życie żydowskie w rzeczywistości kwitnie w Chinach, które cieszą się najszybszym tempem wzrostu gospodarczego na świecie.
Hong Kong, którego gmina żydowska jest większa niż łącznie w Pekinie i Szanghaju, to specjalny region autonomiczny.
Pierwsze zgromadzenie żydowskie zostało założone, gdy komuniści doszli do władzy w Chinach w 1949 roku, było to Kehillat Beijing. Jej początki sięgają roku 1979 roku, gdy Deng Xiaoping wprowadził politykę „Otwartych Drzwi”.
Chabad, który jest bardzo aktywny w Azji, otworzył swą najnowszą placówkę w Pekinie w 2001 roku. Prowadzi ją rabin Shimon Freundlich i jego żona Dini, wcześniej członkowie ośrodka Chabad w Hongkongu.
Freundlich mówi, że ośrodek Chabad powstał w Pekinie nie po to, żeby wypierać liberalną społeczność żydowską, lecz aby ją uzupełniać.
„Jesteśmy tu, aby modlić się razem jako jednolita społeczność”, oświadczył Freundlich podczas Tashlich obchodzonej w niedzielę wspólnie przez obie kongregacje na drugi dzień po Rosh Hashanah.
Nowe przedszkole jest siłą jednoczącą społeczność. Dzieci w wieku od 3 do 6 uczą się i bawią razem w szkole, zwanej Ganeinu – po hebrajsku, „nasze przedszkole”.
Tymczasem, 650 mil na południe, Chabad jest ośrodkiem dla społeczności żydowskiej w Szanghaju, mieście najbogatszego dziedzictwa żydowskiego. Zorganizowano tu nawet catering koszernego pożywienia vanami do biur i domów, znajdujących się nawet w pewnej odległości od Centrum żydowskiego w Szanghaju.
Większość dawnych synagog Szanghaju uległa zniszczeniu, ale dwie działały cały czas. Ohel Mosze, najważniejsza synagoga aszkenazyjska w żydowskim getcie podczas II WŚ, jest teraz muzeum.
Ohel Rachel, podobna jest architektonicznie do wielu synagog sefardyjskich w całej Azji Południowej, jest pięknie zachowana przez społeczność, która otwiera ją na dom modlitwy przy specjalnych okazjach. Otwarta została też ostatnio dla poświęcenia nowej Tory, co odbyło się pośród wielkiego święta i dźwięków żydowskich melodii, wykonywanych przez chińskich muzyków z Nanjing pod kierunkiem amerykańskiego lidera żydowskiego zespołu, który kiedyś grał ze Shlomo Carlebachem.
„Mamy nadzieję, że wspaniała synagoga zostanie przywrócona do pierwotnego piękna, a co najważniejsze, do pierwotnego celu: jako aktywne i rozwijające się centrum żydowskie dla żydów obecnych w Szanghaju„.
źródła:
http://stratrisks.com/geostrat/15795
http://en.ria.ru/russia/20131002/183911239/Russia-Expects-India-Pakistan-to-Soon-Be-Full-Members-of-SCO.html
http://www.jewishwesternmass.org/page.aspx?id=47221
przygotował: Pluszowy Miś
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS