A A+ A++

Nowoczesna technologia pomogła w odkryciu niezwykłej tajemnicy, jaką skrywała starożytna egipska mumia. Między innymi okazało się, że portrety mumiowe nie zawsze oddawały wygląd pochowanej osoby.

d1uap7g

Opisywana mumia została odkryta na północy Egiptu w 1910 roku i wtedy też po raz pierwszy badano ją poprzez umieszczenie szczątków w tomografie komputerowym. Ustalono wtedy, że mumia należała do dziewczyny, co potwierdzał portret znaleziony przy zwłokach. Pierwsze zdjęcia były jednak niewyraźne i nie dawały dokładnego obrazu, przez co naukowcy zdecydowali się ponownie podjąć badania.

Teraz eksperci dowiedzieli się nieco więcej na temat tajemniczej dziewczyny. Okazało się, że mumia zawierała zwłoki 5-letniego dziecka, a nie młodej kobiety, jak sugerował portret mumiowy. Dzięki przeprowadzeniu ponownych badań z użyciem nowoczesnych skanerów RTG naukowcy dowiedzieli się więcej na temat pochówku szczątków.

Tomografia komputerowa zębów i kości udowej mumii potwierdziły wiek dziewczynki, chociaż nie wykazały żadnych śladów urazów kości, które pomogłoby wskazywać przyczynę jej śmierci. Jak informują autorzy badania, “ukierunkowane promieniowanie rentgenowskie o wysokiej intensywności ujawniło również tajemniczy przedmiot, który został umieszczony na brzuchu dziecka”.

d1uap7g

Zobacz: Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek [Wideo]

Tajemnicy artefakt w brzuchu mumii

Główny autor badania Stuart Stock, profesor naukowy biologii komórki i rozwoju w Feinberg School of Medicine na Northwestern University w Chicago, zwraca uwagę na tajemnicy przedmiot umieszczony w brzuchu dziecka w czasie mumifikacji.

d1uap7g

Ustalono, że jest to 7-milimetrowy zabytek wykonany z kalcytu. Najprawdopodobniej jest to amulet, który miał chronić zmarłego. Najczęściej tego typu obiekty przypominały kształtem skarabeusze.

Jak udało się zajrzeć do środka mumii? Pierwszym etapem badań było zeskanowanie całej mumii. Następnie naukowcy skupili się na szczegółowym badaniu w poszukiwaniu anomalii. W tym celu po raz pierwszy na nienaruszonej mumii wykorzystali metodę dyfrakcji promieni rentgenowskich, która pozwala wykryć różnicę w strukturach atomów w obiektach, od których odbija się promień rentgenowski.

Materiały prasowe

Mumia “Hawara Portrait Mummy No. 4” (Materiały prasowe)

Portrety mumiowe

Opisywana mumia, znana jako “Hawara Portrait Mummy No. 4”, znajduje się w kolekcji Block Museum of Art Northwestern University. Odkryta na przełomie lat 1910-1911, pochodzi z około pierwszego wieku naszej ery, kiedy Egipt znajdował się pod panowaniem rzymskim. To wtedy Egipcjanie zaczęli zdobić mumie portretami mocowanymi z przodu.

d1uap7g

Chociaż portret mumii przedstawiał dorosłą kobietę, niewielki rozmiar mumii wskazywał inaczej – a skany potwierdziły, że zmarła była dzieckiem, na tyle młodym, że nie miała nawet stałych zębów. Naukowcy ustalili również wzrost dziewczynki, miała niecałe 94 cm.

To potwierdza, że Egipcjanie nie zawsze portretowali osoby zmarłe takimi, jakimi był w momencie śmierci. Naukowcy uważają, że możliwe, że był to portret przedstawiający, jak mogłaby wyglądać dziewczynka, gdyby osiągnęła wiek dorosły. Podkreślają jednak, że każde badanie mumii pozostawia ich z nowymi pytaniami, mimo że przynosi również sporo odpowiedzi.

Szczegóły badań zostały opublikowane w Journal of the Royal Society Interface.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIsrael Start-Up Nation z czterema Izraelczykami na sezon 2021
Następny artykułHurtownia internetowa w kilku krokach! Jak ją założyć?