Jesteśmy już po uroczystych obchodach 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości odbyły się na Starym Rynku w Chojnicach. – Trzeci maja to niezwykle ważna data w historii Polski, która symbolizuje naszą walkę o wolność, równość i godność wszystkich obywateli – mówił starosta chojnicki Marek Szczepański.
Uroczystości na Starym Rynku odbyły się z udziałem 34 Batalionu Radiotechnicznego. Była więc Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa. Przy dźwiękach Hymnu Narodowego na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga. Starosta chojnicki Marek Szczepański wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym zwrócił uwagę, że właśnie dzięki trzeciomajowej ustawie zasadniczej Polska stała się krajem, w którym prawa obywatelskie i wolności jednostki były chronione, a władza była ograniczona przez zasady demokratyczne. Zwrócił też uwagę, jak ważne jest bezpieczeństwo naszego narodu i że właśnie dlatego naszym obowiązkiem jest umacniać sojusze takie jak NATO czy członkostwo w Unii Europejskiej.
Uroczystość na płycie chojnickiego rynku zakończyła się pokazem Mażoretek z Bysławia oraz Stowarzyszenia Dworek Polski. Następnie delegacje z kwiatami przeszły pod Pomniki Chrystusa Króla oraz Orła Białego. Ostatnim punktem uroczystości była msza święta w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski.
Miały też miejsce wydarzenia towarzyszące takie jak Rajd Konstytucyjny organizowany przez czy Chojnickie Towarzystwo Miłośników Roweru czy przegląd zespołów regionalnych „Na szlaku kultur”, zainicjowany przez Stowarzyszenie Dworek Polski.
Cała treść przemówienia starosty chojnickiego Marka Szczepańskiego
Trzeciego maja, obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji, która stała się fundamentem naszej narodowej suwerenności i demokracji. To niezwykle ważna data w historii Polski, która symbolizuje naszą walkę o wolność, równość i godność wszystkich obywateli.
Konstytucja 3 Maja, przyjęta w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Była owocem długich dyskusji i starań o lepsze jutro dla naszego narodu. Ta wielka chwila zjednoczyła Polaków w dążeniu do wspólnego dobra i sprawiedliwości społecznej.
Dzięki Konstytucji 3 Maja Polska stała się krajem, w którym prawa obywatelskie i wolności jednostki były chronione, a władza była ograniczona przez zasady demokratyczne. To dokument, który na zawsze wpisał się w historię Polski jako symbol odwagi, patriotyzmu i dążenia do niepodległości.
Dzisiaj, kiedy obchodzimy tę ważną rocznicę, powinniśmy pamiętać o wartościach, jakimi kierowali się nasi przodkowie. Powinniśmy dążyć do budowania lepszej, bardziej sprawiedliwej Polski, opartej na szacunku dla praw jednostki, równości i solidarności społecznej.
Niech trzeciomajowa ustawa zasadnicza będzie dla nas nie tylko przypomnieniem o przeszłości, ale także inspiracją do działania na rzecz wspólnego dobra i sygnałem, że wolność i demokracja to wartości, o które walczyć należy każdego dnia.
Bezpieczeństwo jest podstawą bytu każdego państwa. Doceniamy to szczególnie dziś, patrząc na konflikt zbrojny, który toczy się na Ukrainie. Dlatego naszym obowiązkiem jest umacniać sojusz takie jak NATO i członkostwo w Unii Europejskiej.
Bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa były wydarzenia z 1999 roku, gdy Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz z 2004 roku, gdy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej.
Sojusze te dają nam dziś zapewnienie wsparcia w przypadku zagrożenia naszej suwerenności i możliwość uczestniczenia w procesach decyzyjnych europejskich i międzynarodowych. Obecnie pojawiają się siły, które próbują osłabić unijne struktury – to narodowy egoizm, kryzysy gospodarcze czy zagrożenia zewnętrzne. Unia Europejska jednak jest systemem dynamicznym, który stale stara się przeciwdziałać tym wyzwaniom poprzez dialog, współpracę oraz reformy instytucjonalne. Dialog i współpraca to kluczowe elementy niezbędne do budowania wspólnoty, jedności naszej ojczyzny. Wszyscy bez wyjątku jesteśmy za to odpowiedzialni. Świętujmy dzisiaj, ale nie zapominajmy, że bezcenną wolność musimy pielęgnować, że wymaga ona stałej troski i ochrony.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS