A A+ A++

– Niepełnosprawność i kalectwo to dwie różne rzeczy. Niepełnosprawność to stan ciała. Nie mam ręki czy nogi i tego się nie zmieni. Kalectwo to stan ducha. Muszę zaakceptować  swoją niepełnosprawność, żeby nie być kaleką – mówił uczniom świdnickich szkół podstawowych Jasiek Mela, podczas spotkania pod tytułem „Dobry temat w twoim mieście”, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury. Wydarzenie było częścią programu „Listopad miesiącem profilaktyki”, realizowanego przez Centrum Usług Społecznych.

Najmłodszy w historii zdobywca biegunów Ziemi, któremu w pewnym momencie zawalił się świat, pokazał młodym ludziom, że nie istnieją bariery, których nie można pokonać.

– Każdy z nas ma swoją historię. W życiu dzieją się fajne i niezwykłe rzeczy, ale czasem też złe. Tak się poukładało, że w najgorszych momentach trafiłem na super ludzi, którzy mnie motywowali. Miałem ogromne szczęście, bo swoim przykładem pokazali, że można osiągnąć rzeczy wielkie i niezwykle. Mając piętnaście lat wyruszyłem z Markiem Kamińskim na Biegun Północny, później na Południowy. Połknąłem podróżniczego bakcyla. Ale nie spotkaliśmy się po to, by opowiadać o sukcesach, ale pokazać, że w życiu możemy osiągnąć wszystko. Trzeba tylko przejść pewną, czasem trudną drogę  – mówił J. Mela.

Jak podkreślał bohater spotkania, życie nie zawsze bywa dla wszystkich równe, świat nie jest sprawiedliwy i każdy z nas ma inne warunki startu: – Każdy z nas ma jedno życie. Ono bywa nierówne i niesprawiedliwe. Rodzimy się w różnych rodzinach. Dostajemy życie z dobrodziejstwem inwentarza i to, co z nim zrobisz to twój wybór i twoja praca. Twoja walka o życie. Czasem mamy w głowie myśl, że do niczego się nie nadajemy. To bywa o wiele większym i bardziej ciążącym kamieniem niż fizyczna niepełnosprawność .

Podczas wtorkowego wydarzenia wystąpił również Piotr Szwędrowski z Fundacji „Wypłyń na Głębię”.

– Uczniowie mieli okazję poznać absolutnie niezwykłych ludzi. Jasiek Mela udowadnia, że nie można się załamywać i nawet w najtrudniejszych momentach życia zawsze jest nadzieja. Kiedy będziemy realizowali swoje pasje i marzenia, jesteśmy w stanie osiągnąć wiele. Piotr Szwędrowski również podzielił się z nami ciekawą i wartościową historią swojego życia. Było to niezwykle ważne doświadczenie dla młodych osób – mówił Andrzej Mańka, dyrektor CUS.

mj

CUS Świdnik Fundacja Wypłyń na głebię Głos Świdnika Jasiek Mela Listopad miesiącem profilaktyki MOK Świdnik niepełnosprawność Świdnik

Last modified: 23 listopada, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaństwowy Instytut Medyczny. Pomysł oburza Owsiaka, Niedzielski broni inicjatywy
Następny artykułDopóki są tam tak odważni politycy, nie wszystko stracone