Zawód pilota wycieczek często jest mylony z pracą rezydenta, ale o tym za chwilę. Wiąże się najczęściej z pracą sezonową – np. na południu Europy, gdzie sezon trwa od kwietnia do października. W okresie jesienno-zimowym wielu przewodników rozpoczyna swoją przygodę z Azją, do której przybywają spragnieni słońca turyści.
Pilot wycieczek
Pilot wycieczek prowadzi wycieczki fakultatywne, podczas których dzieli się wiedzą, ale również czuwa nad logistyką i bezpieczeństwem turystów. Niezbędne jest zatem przygotowanie merytoryczne, które najczęściej zapewnia zatrudniająca firma.
Do kontaktu z kontrahentami (np. kierowcą autobusu) przyda się również znajomość języka angielskiego lub języka, którym posługują się mieszkańcy danego kraju. Jeśli zdecydujemy się na pracę na wyspie, istnieje szansa, że w kolejnym sezonie będziemy odkrywać uroki innej wyspy, na której działalność prowadzi nasz pracodawca, a co za tym idzie – spełniać marzenia o podróżach.
Rezydent
Rezydent to zawód zbliżony do profesji pilota wycieczek, jednak nie tożsamy. Jego zadaniem jest przede wszystkim opieka nad turystami, którzy przyjechali na wakacje z konkretnym biurem podróży. Jego zakres obowiązków jest dość szeroki. Rezydent pośredniczy w kontakcie między podróżnymi a hotelem, przekazuje informacje praktyczne, ale też organizuje pomoc lekarską w razie potrzeby.
Jest przedstawicielem biura w danej lokalizacji, a co za tym idzie – wizytówką firmy. W pracy rezydenta z pewnością przydają się kompetencje miękkie, takie jak efektywna komunikacja, umiejętność rozwiązywania konfliktów czy elastyczność. To bardziej styl życia niż zawód. Wykonując tę profesję należy pamiętać, że jesteśmy dostępni dla turystów niemal 24 godziny na dobę, a sprawy, z którymi dzwonią wymagają nieraz znalezienia kreatywnych rozwiązań.
Au pair
Au pair to świetna propozycja dla osób, które lubią pracę z dziećmi i znają języki obce. Wiąże się z zamieszkaniem pod jednym dachem z pracodawcą – rodziną, która zatrudnia nas do opieki nad dzieckiem.
Program au pair powstał we Francji, jednak dziś jest bardzo popularny zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej i USA. To propozycja atrakcyjna zwłaszcza dla ludzi młodych. Zarobki au pair wprawdzie nie są wysokie, ale stając się członkiem rodziny goszczącej, mamy okazję spędzić kilkanaście miesięcy w nieznanym kraju, poznać jego kulturę, zwyczaje, a przy okazji nawiązać relacje, które niekiedy zostają na lata.
Pracownik statku wycieczkowego
Przemierzanie oceanu to również podróż! Wie o tym najlepiej pracownik statku wycieczkowego. Firmy organizujące rejsy pasażerskie, poza bezpieczną podróżą, zapewniają swoim klientom szereg rozrywek – puby, kawiarnie, dyskoteki czy zajęcia taneczne.
Do realizacji programu potrzebują rąk do pracy – kelnerów, animatorów czy serwisu sprzątającego. W ramach kontraktu pracownik statku ma zapewnione wyżywienie i nocleg, także wydatki są praktycznie zerowe. A gdy statek cumuje w danym porcie, jest okazja pozwiedzać i złapać oddech na rajskiej plaży.
Pracownik pomocy międzynarodowej
To idealny zawód dla osób, które przy wyborze kariery kierują się przede wszystkim poczuciem sensu wykonywanej pracy. Poza podróżami, profesja tzw. aid worker daje przede wszystkim możliwość niesienia pomocy potrzebującym w najodleglejszych zakątkach świata. Pracownicy pomocy międzynarodowej jadą do krajów dotkniętych chorobami, wojną czy skrajną biedą.
Mają realny wpływ na polepszenie jakości życia lokalnych społeczności, a udział w odbudowie kraju po kryzysie ekonomicznym, humanitarnym czy politycznym niesie nieopisaną satysfakcję. Działalność humanitarna to szeroka dziedzina, dająca możliwość wykazania się w różnych obszarach, np. logistyce, edukacji, administracji, fundraisingu czy opiece medycznej. Aid workers zatrudniają między innymi takie firmy jak USAID, Peace Corps czy z naszego podwórka – Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Audytor
W poszukiwaniu pracy, która daje możliwość podróżowania, warto wyzbyć się stereotypów – jak np. ten o nudnym losie audytora. Profesja ta często kojarzy się z siedzeniem za biurkiem i tzw. papierologią. Nic bardziej mylnego. Firmy audytorskie wysyłają swoich pracowników do siedzib korporacji rozsianych po całym kraju lub Europie – rzadziej w odleglejsze zakątki świata.
– Jedną z najlepszych rzeczy w tej pracy jest to, że moje biurko znajduje się w plecaku. Mogę je zasadniczo rozstawić, gdziekolwiek chcę – powiedział w rozmowie z Center for Audit Quality Jesse, audytor z Atlanty. W pracy audytora ważniejsze od studiów jest doświadczenie w branży. Ponadto audytor musi posiadać certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu. Najpopularniejsze z nich to ACCA, CFA oraz CIA.
Pilot samolotu/stewardesa
Choć pilot samolotu wybiera swoją profesję głównie ze względu na możliwość bycia w powietrzu i pilotowania maszyny, podróże wpisują się w jego styl życia. Podobnie jest z zawodem stewardesy. Jeżeli wykonuje daleki rejs, który – ze względu na przepisy prawa lotniczego – wymaga odpoczynku po zakończonym locie, zostaje na tzw. pobycie.
Pobyty mogą trwać zarówno dobę, jak i kilka czy nawet kilkanaście dni. Wybierając zawód pilota lub członka personelu pokładowego, warto sprawdzić, jak wygląda kwestia pobytów w danej linii. Nie wszyscy przewoźnicy je oferują. Jeśli nie mają w swojej siatce połączeń rejsów długodystansowych, powrót jest zazwyczaj do bazy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS