A A+ A++

Komornik w Tarnowie, Rzeszowie czy w Olsztynie – takie wyszukiwania często pojawiają się w sieci i nie zawsze posługują się nimi ci, którzy chcą odzyskać należne im pieniądze lub dobra. Takie hasła wpisują też młodzi ludzie, którzy zastanawiają się, czy komornik sądowy to odpowiedni zawód dla nich. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej profesji.

Wielu sądzi, że bycie komornikiem to bardzo dobry sposób na życie dla każdego. Praca lekka i dobrze płatna. Tymczasem komornik sądowy to zawód trudny, wymagający nie tylko doskonałego wykształcenia, ale także – a może przede wszystkim –- szczególnych predyspozycji psychologicznych, bez których niewiele dadzą wszystkie ukończone szkoły. Profesja ta wymaga niebywałej odporności na stres oraz umiejętności panowania nad własnymi emocjami. Oprócz tych dwóch cech niezbędne są takie umiejętności jak: zdolność do oddzielania życia zawodowego od prywatnego i umiejętność logicznego myślenia nawet w bardzo trudnych warunkach. Trzeba też pamiętać, że choć komornik to zawód zaufania publicznego, to jednak jego przedstawiciele zwykle nie są darzeni sympatią przez innych, co dla wielu osób bywa bardzo trudnym doświadczeniem. Jeśli jednak te cechy odnajdujesz w sobie, to poznaj inne wymagania, które musisz spełnić, chcąc kiedyś otworzyć własną kancelarię opatrzoną szyldem – komornik w Tarnowie, w Kielcach czy w jakimkolwiek innym mieście.

Komornik sądowy – wymagania

Aby zostać komornikiem sądowym w Polsce, konieczne jest posiadanie polskiego obywatelstwa oraz ukończenie 26. roku życia. Kandydaci do tego zawodu muszą mieć nieograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz tak zwaną nieposzlakowaną opinię. Ktoś, kto chciałby zostać komornikiem, musi też wiedzieć, że nie może być osobą karaną za jakiekolwiek przestępstwo, w tym również to skarbowe. Mało tego – nawet status podejrzanego o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego albo o przestępstwo skarbowe zamyka drogę do tego trudnego zawodu.

Kandydaci do zawodu komornika muszą legitymować się odpowiednim wykształceniem. Niezbędne jest ukończenie wyższych studiów zakończone uzyskaniem tytułu magistra na wydziale prawa lub administracji na jednej z polskich uczelni lub na uczelni zagranicznej, ale uznawanej w naszym kraju. Po uzyskaniu dyplomu kandydat musi odbyć tak zwaną aplikację komorniczą, ale aby mieć taką szansę, najpierw musi zdać egzamin konkursowy, który organizowany jest co roku. Egzamin przeprowadzany jest w formie testu i zawiera 150 pytań dotyczących szeroko pojętego prawa, ustroju sądów i samorządu komorniczego. Poprawna odpowiedź na 90 pytań zalicza egzamin i uprawnia do starania się o wpis na listę aplikantów. Nabór kandydatów na aplikację komorniczą przeprowadzany jest co dwa lata.

Po odbyciu aplikacji należy przystąpić do egzaminu komorniczego składającego się z części pisemnej i ustnej. W pierwszym etapie sprawdza się wiedzę aplikanta z zakresu prowadzenia czynności egzekucyjnych, a w drugiej części z zakresu prawa, ustroju sądów, przepisów dotyczących egzekucji sądowej i czynności komorniczych.

Praca komornika i jego zarobki

W Polsce liczba komorników jest ściśle określona przez Sądy Rejonowe, a więc posadę można znaleźć tylko wówczas, gdy ktoś odejdzie z zawodu lub Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększy limity. Jeśli chodzi o poziom wynagrodzenia, to określone jest zawsze minimum, a górna granica właściwie nie istnieje. Wszystko bowiem zależy od liczby prowadzonych spraw i od stopnia skuteczności komornika w ściąganiu wierzytelności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie są najlepsze miejsca do kupowania biżuterii?
Następny artykułPolicja Gorzów Wielkopolski: „Wszystkich Świętych”. Trwa policyjna akcja w trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby