Spółka z o.o. nabywa towary i usługi od kontrahentów krajowych, będących czynnymi podatnikami VAT. Transakcje te przekraczają 15.000 zł i są dokumentowane fakturami, które spółka opłaca przelewem. Rachunku jednego z kontrahentów nie ma na białej liście, w związku z czym spółka złożyła do urzędu skarbowego zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy. Okazało się jednak, że zawiadomienie to spółka złożyła do niewłaściwego urzędu skarbowego. Czy w tej sytuacji spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszt “opłacony” na rachunek spoza białej listy?
Fakt, iż zawiadomienie o zapłacie na rachunek kontrahenta nieznajdujący się (na dzień zlecenia przelewu) na białej liście, zostało złożone do niewłaściwego urzędu skarbowego, nie skutkuje utratą prawa do ujęcia wydatku (opłaconego w ww. sposób) w kosztach uzyskania przychodów. |
Podstawa prawna
Zgodnie z art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP, od 1 stycznia 2020 r. podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji o jednorazowej wartości przekraczającej 15.000 zł (określonej w art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców) została dokonana przelewem na rachunek nieznajdujący się na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podmiotów VAT (na białej liście) – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę będącego czynnym podatnikiem VAT. |
W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana z naruszeniem ww. obowiązku, podatnicy w tej części zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo zwiększają przychody (w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów) – w miesiącu, w którym został zlecony przelew (art. 15d ust. 2 ww. ustawy).
Podatnik nie poniesie ww. negatywnych konsekwencji zapłaty na rachunek spoza białej listy, jeśli złożył stosowne zawiadomienie o takiej zapłacie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury – w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu (art. 15d ust. 4 ustawy o PDOP). Ministerstwo Finansów zapowiadało, że termin ten zostanie wydłużony do 7 dni (piszemy o tym na str. 6 tego numeru czasopisma – jest już dostępny projekt nowelizacji w tym zakresie).
Zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy złożone do niewłaściwego naczelnika urzędu skarbowego
Jak wskazano, zawiadomienie o zapłacie na rachunek nieznajdujący się na dzień zlecenia przelewu na białej liście musi być złożone w odpowiednim terminie, na rachunek naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury. W sytuacji jednak, gdy takie zawiadomienie zostanie złożone do naczelnika innego urzędu skarbowego, to – jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów (dalej: MF) w objaśnieniach z 8 listopada 2019 r. (zamieszczonych na stronie internetowej www.podatki.gov.pl) – naczelnik, który otrzyma takie zawiadomienie, a nie będzie właściwy dla wystawcy faktury, przekaże takie zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Należy zatem wnioskować, że podatnik (tu: spółka) nie poniesie negatywnych konsekwencji (na gruncie CIT), jeśli stosowne zawiadomienie złoży do naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy dla wystawcy faktury.
Tak też wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 stycznia 2020 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.481.2019.2.ANK, w której czytamy:
“(…) w sytuacji, gdy Wnioskodawca działał z najwyższą starannością, ale z powodu błędu lub niezawinionych przez niego okoliczności, zawiadomienie zostanie przesłane w wymaganym terminie 3 dni, ale do niewłaściwego dla wystawcy faktury urzędu skarbowego, omyłka taka nie spowoduje negatywnych następstw dla podatnika.
(…) stanowisko, zgodnie z którym Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszt w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów (…), gdy prześle w wymaganym terminie zawiadomienie, o którym mowa w art. 15d ust. 4 Ustawy CIT, również gdy zrobi to do urzędu skarbowego niewłaściwego dla wystawcy faktury – należało uznać za prawidłowe. (…)”
Dodajmy, że z ww. objaśnień MF wynika, że jeśli podatnik wysłał zawiadomienie o dokonaniu zapłaty na rachunek spoza białej listy, to nie jest on zobowiązany dokonywać ponownie takiego zawiadomienia w sytuacji, gdyby kolejna wpłata została dokonana na ten sam rachunek spoza białej listy (o którym podatnik już raz poinformował organy, składając stosowne zawiadomienie). Zdaniem MF, w takim przypadku wystarczające będzie dokonanie jednorazowego zgłoszenia takiego rachunku do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS